Syn.: Viola altaica subsp. oreades (M. Bieb.) W. Becker
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Areál se táhne od Krymu přes Kavkaz do Zakavkazí a severní části Turecka.
Ekologie: Provází horské pastviny, kde často roste v blízkosti polí odtávajícího sněhu, také ve smrkových a borových lesích. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2300 m. Kvete na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 4–12 cm. Listy jsou jednoduché, vejčité až podlouhlé, 1,2–2 cm dlouhé, na bázi klínovité, na okraji vroubkované; palisty jsou úzce eliptické, 0,5–1,8 cm dlouhé, s několika zoubky na bázi. Květy jsou jednotlivé; listence vyrůstají nad polovinou květní stopky; kališní lístky jsou kopinaté, na okraji zoubkované, s výraznými bazálními přívěsky; koruna je 2–4,5 cm velká, žlutá nebo fialová, korunní lístky se překrývají; nejnižší je (1,4–)1,8–2,4 cm dlouhý; tyčinky mají přisedlé prašníky; semeník je svrchní. Plodem je protáhle vejcovitá tobolka.
Poznámka: Velmi podobné, blízce příbuzné rostliny rostou ve středoasijských horách od jihozápadní Číny až po Altaj, jsou označovány jako Viola altaica. Někteří badatelé oba tyto taxony spojují a krymsko-kavkazsko-anatolský taxon podřazují druhu V. altaica jako poddruh. Nejzápadnější populace na bithýnském Olympu je někdy oddělována jako samostatní druh Viola clementiana.
Fotografovala Eva Rencová, dne 28. 5. 2013 (Turecko, Kösedağ Geçidi).