GERANIUM SANGUINEUM L. – kakost krvavý / pakost krvavý

Syn.: Geranium grandiflorum Gilib., Geranium lancastriense Mill., Geranium prostratum Cav., Geranium sanguineiforme Rouy et Foucaud
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Geranium sanguineum

Rozšíření: Evropa, na severu až po Irsko a jižní Skandinávii, na východě po Ural, Kavkaz a Arménii. Byl zavlečen také do Severní Ameriky.
V České republice se vyskytuje v teplejších oblastech.

Ekologie: Roste na výslunných stráních, v křovinách a lemech světlých lesů, na skalních teráskách a v teplomilných doubravách a borech. Upřednostňuje bazické horniny. Kvete od května do července.

Geranium sanguineum

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 20–50 cm vysoká, s vystoupavými lodyhami, přízemní listy brzy zasychají, lodyžní jsou vstřícné, řapíky a lodyhy chlupaté, čepel dlanitě 5–7sečná, úkrojky 3–5klané, květenství většinou jednokvěté. Koruna je barvy karmínové.
Druh je poměrně značně variabilní, rozdíly se projevují ve velikosti rostlin a listů, tvaru listů, odění rostliny, velikosti květů a barvě korunních lístků.

Ohrožení a ochrana: Kakost krvavý je z hlediska ohrožení hodnocen jako vzácnější druh naší květeny vyžadující další pozornost (C4a).

Poznámka: Pro svůj dekorativní vzhled bývá někdy pěstován v zahradách, své místo má i v léčitelství.

Geranium sanguineum
Geranium sanguineum

Fotografováno dne 23. 5. 2004 (Česko, Hustopečsko, Kurdějov).