RANUNCULUS MULTIFIDUS Forssk. – pryskyřník / iskerník

Syn.: Ranunculus emirnensis Bojer, Ranunculus madagascariensis Freyn, Ranunculus membranaceus Fresen., Ranunculus pinnatus Poir., Ranunculus pubescens Thunb., Ranunculus rutenbergii Freyn, Ranunculus striatus Hochst. ex A. Rich., Ranunculus udus Freyn., Stylurus fistulosus Raf.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Ranunculus multifidus

Rozšíření: Převážná část areálu leží v Africe, kde se vyskytuje od Etiopie a Súdánu až po Jihoafrickou republiku, zasahuje také do Nigérie a na Madagaskar. Mimo Afriku jsu známy lokality na jihozápadě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii a v Jemenu.

Ekologie: Vlhkomilný druh, nejčastěji roste na prameništích a podél potůčků, ale i ve vlhkých světlých lesích. Vystupuje až do nadmořské výšky 3800 m.

Ranunculus multifidus

Popis: Vytrvalá bylina až 1 m vysoká, někdy s poléhavými, zřídka i kořenujícími nadzemními výběžky. Listy tvoří přízemní růžici a výše jsou střídavě uspořádány na lodyze, jsou variabilní v tvaru, 2–3krát peřenosečné, koncové úkrojky jsou pýřité. Květy jsou úžlabní nebo vytvářejí olistěné vrcholové latovité květenství; kališních lístků je 5, podlouhlých, 4–5 mm dlouhých, na vnější straně chlupatých, za květu ohrnutých; korunních lístků je 5(–6), obvejčitých, 3–7 mm dlouhých, žlutých; tyčinek je mnoho, žlutých; gyneceum tvoří volné plodolisty. Souplodí nažek je bohaté, kulovité nebo krátce elipsoidní; nažky jsou 4–5 mm dlouhé, s širokým okrajem, obvykle s roztroušenými hrbolky, většinou s krátkým zobánkem.

Poznámka: S rozsahem areálu je spojena značná proměnlivost, která dosud nebyla podrobněji studována. Druh byl popsán z Arabského poloostrova.

Ranunculus multifidus
Ranunculus multifidus
Ranunculus multifidus

Fotografováno dne 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Arkwasiya).