Viola hirta × Viola odorata
Syn.: Viola ×permixta Jord.
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Běžný kříženec, vyskytuje se všude na kontaktu rodičovských druhů. Ve střední Evropě zřejmě nejčastější hybridní kombinací violek, u nás je obzvlášť hojný v okolí větších sídel, kde může dokonce místy převažovat nad rodiči.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny, světlejší lesy a lesní okraje, velmi často v okolí sídel. Rostliny jsou plodné a mohou s rodičovskými druhy tvořit hybridní roje.
Popis: Vytrvalá bylina, obvykle tvoří nekořenující výběžky. Listy tvoří přízemní růžici, jsou střídavé; řapík je pokrytý rovnovážně až nazpět odstálými chlupy; čepel je kopinatá až široce vejčitá, na líci roztroušeně chlupatá až olysalá, na rubu měkce chlupatá, na bázi srdčitá a obvykle krátce sbíhavá na řapík, na okraji mělce vroubkovaná; palisty jsou obvykle vejčitě kopinaté, krátce třásnitě zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou většinou slabě vonné; listence jsou nejčastěji v polovině květní stopky; koruna je v různých odstínech fialové. Tobolky jsou chlupaté.
Poznámka: Rostliny jsou velmi proměnlivé, což je dáno především schopností zpětného křížení s rodičovskými druhy. Jedinci tedy nesou různý genetický podíl rodičovských druhů, nemusí být vždy v průsečíku jejich znaků, ale často se více blíží jednomu z nich.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 25. 4. 2021 (Česko, Čechy, Srbsko, vrch Boubová).