Syn.: Jacea tricolor (L.) Opiz, Mnemion tricolor (L.) Spach
Česká jména: trojice, trojník (Huber 1596), vialka trojbarvá (Presl 1819), violka trojice (Presl 1846), violka trojbarevná (Kubát 2002)
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě, na východě až za Ural, na jihovýchodě po střední Ukrajinu a Turecko. Chybí ve Středozemí. Byla zavlečena na Kanárské ostrovy a do Severní Ameriky. U nás roste roztroušeně po celém území ve čtyřech ekologicky odlišených poddruzích, z nichž nejhojnější nominátní poddruh (viz tyto fotografie) je archeofyt, zbylé tři vzácnější poddruhy (subsp. saxatilis, subsp. polychroma, subsp. curtisii) jsou u nás původní.
Ekologie: Violka trojbarevná pravá (V. tricolor subsp. tricolor) roste nejčastěji na druhotných stanovištích – při okrajích cest a na náspech, v zahradách a trávnících, na pasekách, jako polní plevel, je zavlékána i do hor. Violka trojbarevná skalní (Viola tricolor subsp. saxatilis) se vyskytuje na skalních stanovištích, ve štěrbinách skal, na sutích a kamenitých svazích. Violka trojbarevná různobarevná (Viola tricolor subsp. polychroma) roste na horských loukách a pastvinách na kyselých podkladech. Violka trojbarevná Curtisova (Viola tricolor subsp. curtisii) osidluje písečné přesypy, u nás roste pouze na jižní Moravě. Rostliny rozkvétají od května do září.
Popis: Jednoletá bylina s 10–35 cm vysokou, chudě větvenou, oblou lodyhou. Hlavní kořen je tenký, maximálně 1,5 mm silný, nevětvený. Dolní lodyžní listy mají dlouhý řapík a eliptickou až vejčitou, vroubkovaně pilovitou čepel. Čepel horních lodyžních listů je úzce kopinatá až podlouhlá. Květy vyrůstají jednotlivě na až 8 cm dlouhých stopkách. Kališní lístky jsou až 16 mm dlouhé a 2,5 mm široké. Horní korunní lístky bývají fialové, ostatní světle až sytě žluté. Ostruha měří 3–4 mm a je o málo delší než kališní přívěsky. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Violka trojbarevná pravá (V. tricolor subsp. tricolor) je hodnocena jako nedostatečně prostudovaný druh (C4b), i vzhledem k častým záměnám s violkou rolní (Viola arvensis). Violka trojbarevná skalní (Viola tricolor subsp. saxatilis) a violka trojbarevná různobarevná (Viola tricolor subsp. polychroma) jsou ohrožené taxony (C3), violka trojbarevná Curtisova (Viola tricolor subsp. curtisii) je silně ohrožená (C2b).
Fotografováno dne 1. 5. 2006 (Česko, Čechy, Píkovice).