Syn.: Viola canina subsp. jordanii (Hanry) Rouy et Foucaud, Viola danubialis Borbás, Viola elatior subsp. danubialis (Borbás) Jáv., Viola elatior subsp. jordanii (Hanry) Soó, Viola provincialis (Kirschl.) Burnat, Viola vandesii Velen.
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu se nachází v jihovýchodní Evropě, zasahuje i do jihozápadní Asie; vyskytuje se dosti nesouvisle v pásu od jihovýchodní Francie přes severní Itálii a Balkánský poloostrov až po Turecko.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, dubových lesích a lesních lemech, často na vápenci. Kvete od dubna do července.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 40 cm dlouhou. Listy jsou dvoutvaré, řapíkaté, vejčité, na bázi srdčité, dolní zhruba stejně dlouhé jak široké, horní listy jsou trojúhelníkovitě kopinaté, s délkou 2–3krát přesahující šířku; palisty jsou až 4 cm dlouhé, nápadné, stejně dlouhé nebo dokonce i delší než řapík, spodní zubaté, horní celokrajné. Květy jsou až 25 mm dlouhé, bělavé až bledě modré, ostruha je asi 5 mm dlouhá, nahoru zahnutá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na řadě míst areálu tato violka ubývá, je chráněna některými regionálními ochranářskými nařízeními ve Francii i Itálii.
Poznámka: Claude Thomas Alexis Jordan, na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, byl svérázný francouzský botanik a taxonom.
Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).