VIOLA COTYLEDON Ging. – violka / fialka

Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Viola cotyledon

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste ve střední části Chile v regionech O’Higgins, Maule a Ñuble, také v sousední Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Rio Negro a Chubut.

Ekologie: Provází vegetaci kamenitých svahů a horských trávníků na mělké půdě, v nadmořské výšce 900–3300 m.

Viola cotyledon

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou, často zkrácenou lodyhou a růžicovitě uspořádanými listy, dorůstá výšky 5–15 cm. Listy jsou střídavé, uspořádané do velmi husté, netřesk připomínající růžice, někdy jsou na bázi poněkud prodloužené lodyhy poněkud řidší; čepel listů je kopinatá, obkopinatá až kopisťovitá, lysá, na okraji chrupavčitě lemovaná. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou souměrné, maceškovité (4 korunní lístky směřují nahoru a 1 dolů), asi 1,5 cm široké; kališní lístky jsou volné; korunní lístky jsou bledě modrofialové až růžovofialové, vzácně bělavé, jemně tmavě žilkované, v ústí žluté, dolní a postranní korunní lístky jsou zřetelně chlupaté, ostruha je krátká, zahnutá; tyčinek je 5, s přisedlými prašníky; semeník je svrchní. Plodem je tobolka.

Poznámka: Zřejmě nejběžnější andská violka s hustými růžicemi listů; podobných typů se zde vyskytuje asi osm druhů; do této skupiny patří také Viola sacculus.

Viola cotyledon
Viola cotyledon
Viola cotyledon
Viola cotyledon
Viola cotyledon
Viola cotyledon

Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 2. 2019 (Chile, Parque nacional Conguillío, svahy vulkánu Sierra Nevada).