Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Balkánský druh, vyskytuje se v horách na pomezí Albánie, Kosova a Severní Makedonie.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesní louky poblíž horní lesní hranice a alpínské trávníky, provází kyselé i bazické podklady v nadmořské výšce 1200–2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou nebo vystoupavou lodyhou vysokou 10–30 cm, lysou nebo krátce pýřitou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 1–2(–3) cm dlouhé, čepel dolních listů je okrouhlá, horních listů vejčitě kopinatá až kopinatá; palisty dosahují délky čtvrtiny až poloviny listů, jsou v obrysu vejčité, zpeřené, se 4–10 segmenty, koncový úkrojek je širší než je délka úkrojků postranních. Květy jsou jednotlivé v paždí listů, 2–2,5 cm dlouhé; květní stopky jsou 5–12 cm dlouhé; kališní lístky jsou 7–12(–16) mm dlouhé; korunní lístky jsou 1,9–3,6 cm dlouhé, fialové, žluté nebo pestrobarevné, vzácně růžové nebo bílé, ostruha je 5–8 mm dlouhá, přímá nebo lehce zakřivená, asi třikrát delší než přívěsky kalicha; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je tobolka.
Poznámka: V pohoří Šar planina se údajně vyskytují i kříženci s další blízce příbuznou, ale obvykle jednoletou balkánskou maceškou Viola latisepala.
Fotografováno ve dnech 17. a 18. 6. 2019 (Severní Makedonie, Šar planina, okolí rekreační osady Popova Šapka).