Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Roste na Balkánském poloostrově, vyskytuje se v Černé Hoře, Albánii, Kosovu, Severní Makedonii, Řecku a na jihozápadě Bulharska. V areálu se rozlišuje kromě nominátního poddruhu (na našich záběrech) ještě subsp. nicolai, která zahrnuje rostliny ze severozápadu areálu s většími květy a méně hluboce členěnými palisty.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou horské trávníky a okraje horských lesů.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou vysoké 20–50 cm, přímé nebo vystoupavé, jemně pýřité. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 2–4 cm dlouhé, čepel je vejčitá až okrouhlá, na okraji vroubkovaná až pilovitá, stejně dlouhá nebo delší než řapík, hlavně na okraji a na žilkách jemně chlupatá; palisty jsou 1–2 cm dlouhé, hluboce zubaté až zpeřené, koncový úkrojek je šikmo vejčitý, větší než zbylá část, na vrcholu tupý. Květy jsou jednotlivé v paždí listů, asi 2 cm dlouhé; květní stopky jsou mnohem delší než podpůrný list; kališní lístky jsou 0,8–1,3 cm dlouhé; korunní lístky jsou modré, na dolním korunním lístku 1,8–2,4 cm dlouhém bývá často žlutá skvrnka, ostruha je 4–6 mm dlouhá, zakřivená, dvakrát delší než přívěsky kalicha; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je tobolka.
Poznámka: Jeden z četných druhů vytrvalých balkánských macešek, význačný dosti statným vzrůstem a hustým krátkým oděním.
Fotografováno dne 21. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Pelister, Magarevo).