Syn.: Solanum baylisii Geras., Solanum brisbanense (Geras.) Geras., Solanum cheesemanii Geras., Solanum dispar Loisel. ex Dunal, Solanum glaberrimum Dunal, Solanum pinnatifidum Lam., Solanum pinnatifolium Salisb.
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Vyskytuje se na východě australského Queenslandu, v Novém Jižním Walesu a Victorii, byl zavlečen také do Jižní a Západní Austrálie. Je znám i z Ostrova lorda Howa, Papuy-Nové Guineje, Šalomounových ostrovů, Vanuatu, Nové Kaledonie, Nového Zélandu a z Kermadekových ostrovů.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, často na stanovištích narušovaných lidskou činností. Kvete od října do března.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 400 cm, s větvemi v průřezu hranatými, lysými nebo v mládí žláznatě i nežláznatě chlupatými, neostnitými. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické až obvejčité, 15–30 cm dlouhé, laločnaté, ale někdy i celistvé, pak kopinaté, 8–25 cm dlouhé a až 3,5 cm široké. Květenství je až 10květé, vyrůstá na stopce až 35 mm dlouhé, jeho vřeteno je až 15 cm dlouhé; kalich je 5–6 mm dlouhý, cípy jsou trojúhelníkovité, až 3 mm dlouhé, koruna je hvězdovitá, dorůstá v průměru 25–40 mm, je modrofialová, její cípy jsou špičaté. Plody jsou elipsoidní až vejcovité bobule, v době zralosti oranžovočervené.
Záměny: Dosti podobný a snadno zaměnitelný je především druh Solanum laciniatum, nejsnadněji se rozliší v době květu podle kolovité koruny s cípy dosti širokými, na vrcholu vykrojenými.
Poznámka: Druhově početný a široce rozšířený rod Solanum (celosvětově v současnosti zhruba 1235 druhů) je v Austrálii zastoupen asi 117 druhy, z nichž je 94 druhů původních a 87 zde endemických.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Great Otway National Park, Blanket Bay).