Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Corvidae
Syn.: Corvus corone subsp. cornix Linnaeus, 1758
Česká jména: vrána šedá, vrána obecná šedá, vrána obecná východní, vrána popelavá, vrána šedivka
Anglická jména: Hooded crow
Rozšíření: Areál druhu leží v severní a východní Evropě, jeho západní hranice se dotýká Labe, na východě pokračuje až do Asie na Sibiř, zhruba po řeku Jenisej; k jihu sestupuje na Apeninský a Balkánský poloostrov, do Malé Asie, na Kypr, do Egypta, Iráku a Íránu. Je rozlišováno několik poddruhů, na našich snímcích je zachycen poddruh nominátní.
Blízce příbuzná vrána obecná (Corvus corone) obývá západní Evropu a pak až asijský Dálný východ, v místech společného výskytu se oba druhy kříží.
Způsob života: Obývá širokou škálu otevřených stanovišť s roztroušenými stromy, upřednostňuje zemědělskou krajinu, parky a zahrady, lesní mýtiny, pobřežní útesy a ústí řek.
Je to všežravec, živí se semeny, bobulemi, hmyzem a jeho larvami, žížalami, drobnými savci, obojživelníky, ptačími vejci a mláďaty, pojídá také mršiny.
Je monogamní, hnízdí od dubna, severní populace až do začátku června. Obě pohlaví staví poměrně velké hnízdo z klacíků, větviček, zpevněné blátem a vystlané měkkými materiály (vlnou, srstí, peřím), obvykle umístěné v koruně vysokého solitérního stromu, na elektrickém stožáru, skalní římse nebo v rozpadlých budovách. Samice snáší 4–6 vajec, které sama inkubuje po dobu 17–20 dní a partner ji krmí. O mláďata, která zůstávají v hnízdě 31–32 dnů, se starají oba rodiče.
Popis: Velký šedočerný pěvec z čeledi krkavcovitých, dosahuje délky 44–51 cm, rozpětí křídel 93–100 cm a hmotnost 540–600 g. Obě pohlaví jsou podobně zbarvená, samec bývá větší. Mohutný černý zobák je lehce zahnutý, u kořene černě opeřený. Duhovka oka je tmavě hnědá. Hlava, hrdlo, křídla, ocas a stehenní peří je černé, zbytek zbarvení je popelavě šedý. Nohy jsou černé.
Fotografováno ve dnech 9. 8. 2021 (Německo, Meklenbursko-Přední Pomořansko, ostrov Rujána, Nationalpark Jasmund), 10. 8. 2021 (Meklenbursko-Přední Pomořansko, ostrov Rujána, Thiessow) a 13. 8. 2021 (Meklenbursko-Přední Pomořansko, NP Vorpommersche Boddenlandschaft).