Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica algida
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal a Free State, také roste v Lesothu. Většina lokalit leží v pohoří Drakensberg Mountains.
Ekologie: Roste v travinobylinné vegetaci na skalnatých svazích, lokality leží v území význačném letními srážkami. Kvete v zimě. Po požárech od báze dobře obráží.
Erica algida
Popis: Drobnější keřík, vysoký do 60 cm; větve jsou hustě krátce chlupaté. Listy tvoří čtyřčetné přesleny, jsou husté, spíše přitisklé k větvičkám, jehlicovité, podvinuté, hustě jemně pýřité. Květy jsou nahloučené na koncích větviček, jsou čtyřčetné; květní stopky jsou chlupaté; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky dosahují do poloviny délky koruny, jsou načervenalé, velmi hustě chlupaté; koruna je zvonkovitá, 3–5 mm dlouhá, bělavá, růžová, červená až fialová, hustě bíle pýřitá, na konci s 4 přímými cípy; tyčinek je 8, stejně dlouhých jako koruna, na prašnících jsou patrné přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka dosahuje do ústí koruny. Plod je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Erica algida
Erica algida
Erica algida
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal: Drakensberg Mountains, Royal Natal Park).