Syn.: Erica herbacea L., Ericoides herbaceum Kuntze, Erica purpurascens L., Gypsocallis carnea D. Don, Gypsocallis purpurascens D. Don
Česká jména: bano křičkovité (Presl 1819, Opiz 1852), chvojčina kříčkovitá (Sloboda 1852), vřes zelenavý (Čelakovský 1879), vřesovec červený (Polívka 1912), vřesovec masový (Dostál 1950), vřesovec pleťový (Dostál 1989, Mareček 1996, Kubát 2002)
Slovenská jména: bano měnivý (Reuss 1853), vresovec mäsový (Dostál 1950)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Evropa, je rozšířen v Alpách, od jižních oblastí střední Evropy až po střední Německo a východní Rakousko, střední Itálii a Makedonii, u nás jej roztroušeně najdeme v západních a jižních Čechách.
Ekologie: Roste vzácně na skalách, častěji ve světlých lesích, především borech. Výskyt je většinou vzácný, někdy však vřesovec tvoří souvislé porosty. Kvete od března do června.
Popis: Stálezelený keřík, 20–50 cm vysoký, bohatě větvený, s tenkými větévkami a světle hnědou borkou. Větévky jsou rovnoměrně olistěny čárkovitými listy, které vyrůstají v přeslenech, jsou 5–8 mm dlouhé, odstálé, lysé, lesklé. Květenství je terminální, hroznovité, vystoupavé, je tvořeno z nahloučených narůžovělých až načervenalých květů, jejichž koruna je zvonkovitá, až 6 mm dlouhá. Plodem je válcovitá tobolka, zhruba 4 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Vřesovec pleťový patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3).
Poznámka: Ve světě existuje asi 860 druhů rodu Erica, některé z nich jsou pěstovány. Na našem území se velmi zřídka (a zřejmě nikoli přirozeně) vyskytuje ještě Erica tetralix, která je občas i pěstovaná. Zcela mimořádnou diverzitu vykazují vřesovce v květenné říši Capensis, kde je rozeznáváno kolem 650 druhů.
Fotografovali Jindřich Houska, dne 10. 4. 2004 (Itálie, Arco, ve svahu Monte Balda směrem k Arcu); Alena Vydrová, dne 1. 4. 2021 (Čechy, Čertova stěna-Luč).