Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh s malým areálem v pohoří Drakensberg Mountains, v jihoafrických provinciích KwaZulu-Natal a Free State, zasahuje i do Lesotha.
Ekologie: Roste v horských trávnících na mělkých půdách, lokality leží v území s letními srážkami. Kvete převážně v létě. Vůči ohni je citlivý, avšak dobře klíčí na spáleništích.
Popis: Menší keřík dorůstající výšky 15–60 cm; větve jsou rozkladité, odstále chlupaté až žláznaté. Listy tvoří čtyřčetné přesleny, jsou řídké, jehlicovité, podvinuté, žláznatě chlupaté. Čtyřčetné květy vyrůstají na postranních větvičkách a tvoří hrozny až okolíky; květní stopky jsou odstále žláznatě chlupaté; listeny pod květy jsou 3; kališní lístky dosahují od 1/4–1/3 délky koruny, jsou růžovofialové, chlupaté; koruna je zvonkovitá až baňkovitá, 3–5 mm dlouhá, bílá nebo růžová, lysá, na konci s 4 zpravidla vyhnutými cípy; tyčinek je 8, kratších nebo stejně dlouhých jako koruna, jejich prašníky nesou přívěsky; semeník je svrchní, 4pouzdrý, chlupatý, čnělka dosti značně přečnívá ústí koruny. Plodem je tobolka.
Záměny: Vzhledem dosti podobný je také druh Erica woodii, jehož poměrně velký areál zahrnuje rovněž Dračí hory. Liší se však trojčetnými listy, mívá někdy i chlupatou korunu, která může mít i fialovější odstín, její cípy směřují spíše vzhůru, a nikoli do stran.
Ohrožení a ochrana: Jeden z typických druhů Dračích hor, do Červeného seznamu Jihoafrické republiky (2009) byl zařazen jako taxon vyžadující pozornost (LC).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg Mountains, Cathedral Peak).