Arboretum Žampach

Arboretum Žampach se nachází ve stejnojmenné vesnici severně od Ústí nad Orlicí poblíž zámku. Ten stojí pod vrchem se zříceninou hradu Žampach; zámek i přilehlý areál byly do novější podoby upraveny koncem 19. a počátkem 20. století majiteli Annou a Františkem Lützowovými.

Arboretum Žampach
Arboretum Žampach

Po roce 1945 byl majetek zkonfiskován a po většinu doby trvání socialistického režimu spravovala zámek Česká katolická charita a řádové sestry zde pečovaly o sociálně potřebné lidi. Stavby a areál chátraly, velká obnova začala po roce 1990; dnes je arboretum součástí areálu příspěvkové organizace sociálních služeb Pardubického kraje Domov pod hradem Žampach; o rozvoj arboreta se zasloužil zvláště ředitel tohoto zařízení Luděk Grätz. Arboretum slouží především postiženým klientům, ale je i celoročně volně přístupné veřejnosti.

Arboretum Žampach
Arboretum Žampach

Arboretum má plochu kolem 4 ha, v zásadě se mírně svažuje od severu k jihu, nadmořská výška je kolem 420 až 460 m, průměrná roční teplota je kolem 12 °C. Areál se dělí na tři části: kolem zámku je tzv. vnitřní areál, kde najdeme zvláště šácholany, skalku s čarověníky a teplomilnějšími, na zimu do skleníku ukládanými druhy, a skupiny bříz, jasanů, jedlí a lip. Severně od něj leží horní park, přes který můžeme vyrazit vzhůru k zřícenině hradu; tato část je nejbohatší, dominantou je urostlá douglaska s čarověníkem ve špičce koruny; jsou tu sbírky např. borovic, buků, dubů nebo smrků. Pod silnicí je nejrozsáhlejší, ale zatím nejméně a nejčerstvěji osazovaný dolní park, s mnoha duby, jírovci, topoly, javory a v nejnižší nejvlhčí části menším porostem bambusů. Arboretum je výrazně sbírkově zaměřeno a pěstují tu kolem 700 druhů a kultivarů dřevin se zaměřením zvláště na výše uvedené rody stromů.

Arboretum ŽampachArboretum Žampach
Arboretum ŽampachArboretum Žampach

Většina arboreta je poměrně hustě osázená, často je vysazeno ve skupinách více kultivarů téhož nebo více příbuzných botanických druhů, takže můžeme na malém prostoru nahlédnout ukázku jejich variability. Nemělo by smysl uvádět bezpočet forem, které tu potkáme, proto jmenujeme jen pár méně častých taxonů, jakou jsou jedle řecká (Abies cephalonica), ×Sycoparrotia semidecidua, Acer tegmentosum, Aralia spinosa, Alnus glutinosa ῾Minutifolia᾿, Carpinus betulus ῾Quercifolia᾿, Chamaecyparis obtusa ῾Chrippsii᾿, Elaeagnus angustifolia ῾Caspica᾿, Fagus sylvatica ῾Taurica᾿, Firmiana simplex, Fraxinus quadrangulata, Ginkgo biloba ῾Californian Sunset᾿, Hesperocyparis bakeri, Liriodendron ×sinoamericanum ῾Chapel Hill᾿, Magnolia salicifolia, pabuk Nothofagus antarctica, Oxydendrum arboreum, topoly Populus deltoides ῾Purple Tower᾿ a P. koreana, duby Quercus carmenensis, Q. michauxii, Q. cerris ῾Argenteovariegata᾿, Q. palustris ῾Green Pillar᾿, sekvoje stálezelená (Sequoia sempervirens; několikametrový volně rostoucí exemplář), Sequoiadendron giganteum ῾Glaucum᾿ nebo lípa kjúšúská (Tilia kiusiana).

Arboretum Žampach
Arboretum Žampach

Bezesporu podnik vynikající v měřítku celé republiky, přes nevelký rozsah arboreta tu lehce strávíte několik hodin. Patrná je soustavná a promyšlená snaha o soustředění velkého množství často opravdu zřídka vídaných forem dřevin, mimořádně dobré jsou i k pěstovaným dřevinám se vztahující údaje, od jmenovek a tabulí po informační kancelář poblíž hlavního vchodu nebo přehledy pěstovaných dřevin, uveřejněné na stránkách organizace. Mnoho stromků je dosud mladých a zvláště v dolním parku jsou ještě výrazné neosázené plochy, proto lze do budoucna očekávat ještě další zhodnocení této sbírky.

Arboretum Žampach
Arboretum Žampach
Arboretum Žampach

Fotografováno dne 28. 9. 2024.