Zámecký park Velké Březno

Jen nedaleko od Ústí nad Labem, poněkud stranou vyježděných turistických cest, leží obec Velké Březno. Známá je především díky reklamám zdejšího pivovaru, nedaleko za železniční tratí však najdeme i pamětihodnost o poznání poutavější. Je jí zámek s příjemnou zahradou. Svou novou rezidenci tu nechal v letech 1842–45 vybudovat nejvyšší purkrabí Českého království Karel Chotek, stavební plány tehdy vytvořil vídeňský architekt Ludwig Förster (1797–1863).

Velké Březno
Velké Březno

Onomu pozdně empírovému zámku pak ještě opatřil nový novorenesanční šat jeho vnuk Karek Chotek – to bylo v letech 1885–1910. Pobývala tu i Žofie Chotková, kterou pojal za manželku v nedalekých Zákupech v roce 1900 následník habsburského trůnu František Ferdinand d’Este.
Ve Velkém Březně se však nachází ještě jeden zámek – říká se mu jednoduše starý. Pochází z 16. století, přestavován byl v 19. století. Z tohoto zámeckého areálu však zbylo jen torzo.

Velké Březno

Dnešní novozámecký park leží v mírném svahu s palouky a skupinovými výsadbami dřevin, dnes nefunkčním bazénem, ale i s kašnou a kachním jezírkem pod zámkem. O park je v současnosti dobře pečováno, nelze přehlédnou nové výsadby, střižené záhony s keři a trvalkami, pod zámkem bylo zřízeno i menší rosarium, jen nedaleko od něj se nachází i obecní pomník obětem 1. světové války. Návštěvník jistě vysoce ocení velkou informační tabuli s mapou parku, do níž je zakresleno na 70 taxonů zdejších dřevin. Několik cedulek s druhovými jmény stromů je rozmístěno dokonce i přímo v parku. Před vstupem do zámku určitě zaujme obrovský bělokvětý pěnišník (Rhododendron ×hybridum); svou mohutností dokazuje, že severní Čechy jsou skutečně zemí pěnišníkům zaslíbenou.

Velké Březno

Dendrolog Karel Hieke (1984) tu kdysi zaznamenal 28 taxonů jehličnanů a 89 listnáčů. Nejvíce oceňoval tsugu Mertensovu (Tsuga mertensiana), převislý smrk východní (Picea orientalis) a rovněž převislý smrk pichlavý (Picea pungens), dále východoasijský modřín Kaempferův (Larix kaempferi). Z listnatých stromů zmínil především ambroň západní (Liquidambar styraciflua), zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum), převislý habr (Carpinus betulus), kaštanovník jedlý (Castanea sativa), liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), šácholan japonský (Magnolia kobus), některé duby a další druhy.
Zajímavé křoviny tu v oněch časech zastupoval jírovec malokvětý (Aesculus parviflora), hloh kuří noha (Crataegus crus-galli) nebo hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) aj.

Velké Březno

Novozámecký park ve Velkém Březně je sice rozlohou nevelký, avšak velmi příjemný. Jistě v něm najdete spoustu zajímavých dřevin, potěší ale i pouhé posezení na lavičce v rozkvetlém rosariu nebo procházka kolem vody. Svůj půvab nabízejí i stříhané živé plůtky, záhony s trvalkami a letničkami, anebo výhledy do okolní krajiny.

Velké Březno
Velké Březno

Fotografováno dne 14. 6. 2022.