EUPHORBIA LATHYRIS L. – pryšec skočcový / mliečnik preháňavý

Syn.: Epurga lathyris (L.) Fourr., Euphorbia decussata Salisb., Euphorbia spongiosa Ledeb. ex Schrank, Euphorbion lathyrum (L.) St.-Lag., Galarhoeus decussatus (Salisb.) Gray, Galarhoeus lathyris (L.) Haw., Keraselma lathyris (L.) Raf., Tithymalus cataputia Garsault, nom. inval., Tithymalus lathyris (L.) Hill
Česká jména: skočec menší (Huber 1596), pryšec křížmolistý (Presl 1846), pryšec skočcový (Kubát 2002)
Slovenská jména: mliečnik preháňavý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia lathyris

Rozšíření: Původní v jižní Evropě (Francie, Itálie, Řecko). Druhotně se rozšířil do mnoha oblastí světa (západní a střední Evropa, oblast od severozápadní Afriky přes jihozápadní Asii až po západní Čínu, také jihozápadní a jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, pacifické i atlantické pobřeží Severní Ameriky atd.).

Ekologie: Roste na okraji polí jako plevel polních plodin, také na narušovaných a člověkem ovlivněných stanovištích. Kvete od května až do září.

Popis: Dvouletá bylina, lysá, šedozelená, až 150 cm vysoká, s latexem a početnými axilárními výhonky. Lodyha je přímá, nahoře větvená, lodyžní listy jsou vstřícné, křižmostojné, přisedlé, 30–150 mm dlouhé a 5–25 mm široké, čárkovité až podlouhle kopinaté, celokrajné. Listeny jsou vejčitě kopinaté až trojúhelníkovité, světleji zelené než lodyžní listy. Cyathia ve vrcholových i úžlabních lichookolících, žlázky jsou půlměsíčité, žluté, se dvěma rohy. Tobolky 9–13 × 13–17 mm, mělce rýhované, s houbovitým oplodím.

Využití: V tradiční medicíně se používal jako jed, antiseptikum i projímadlo. Jeho latex může způsobit dermatitidu a podráždění očí.

Euphorbia lathyrisEuphorbia lathyris
Euphorbia lathyris
Euphorbia lathyris
Euphorbia lathyris
Euphorbia lathyris

Fotografováno dne 20. 7. 2014 (Česko, Přerov nad Labem, skanzen).