EUPHORBIA BALSAMIFERA Ait. – pryšec / mliečnik

Syn.: Tithymalus balsamifer (Ait.) Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia balsamifera

Rozšíření: Druh s význačnou disjunkcí: lokality nominátního poddruhu jsou soustředěny do Makaronésie (Kanárské ostrovy) a západní Afriky (od Maroka po Nigérii). V oblasti Sahelu vemi dobře vymezuje hranici Sahary. Druhá část areálu leží v nejvýchodnější části Afriky v Súdánu a Somálsku, s přesahem na Arabský poloostrov a Sokotranské souostroví, zde se vymezuje Euphorbia balsamifera subsp. adenensis, která se liší menším vzrůstem a lysými tobolkami.

Ekologie: Na Kanárských ostrovech roste v sukulentovém buši a na vyprahlých skalkách nebo lávových polích, obvykle v pobřežních oblastech. Na africkém kontinentě roste nejčastěji na kamenitých půdách v prostředí suchých savan, roste také často v liniových křovinách na okrajích zemědělských kultur. Kvete od prosince do července.

Euphorbia balsamifera

Popis: Opadavý keř vysoký 0,2–2(–4) m, tvoří husté, bohatě větvené polokulovité bochánky, často dvoudomý; větvičky jsou sukovité, šedavé. Listy jsou růžicovitě nahloučené na koncích větviček, podlouhle kopisťovité, 2–3,5 cm dlouhé, modrozelené až šedozelené (jen nejvyšší listy menší a žlutozelené), lysé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství jsou vrcholová, většinou jednotlivá přisedlá nebo krátce stopkatá cyathia, často jednopohlavná; listeny se podobají listům; nektariových žlázek je 5, příčně oválných, červenohnědých. Tobolka je téměř kulovitá, asi 1 cm v průměru, hladká nebo s jemnými bradavičkami, krátce chlupatá; semena postrádají masíčko.

Využití: Při poranění roní rostlina bílý latex, který na rozdíl od latexu jiných pryšců není jedovatý. Používá se tedy jako žvýkačka, ale i jako prostředek na odstraňování cyst a bradavic. Druh je poměrně vyhledávaným sukulentem, pěstuje se ve formě pokojových bonsají.

Ohrožení a ochrana: Tento pryšec je zařazen k taxonům, které podléhají ochraně mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: Euphorbia balsamifera je živnou rostlinou pro tesaříka Deroplia schurmanni.

Euphorbia balsamifera
Euphorbia balsamifera
Euphorbia balsamifera

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Malpaís de Güimar); Naďa Gutzerová, únor 2005 (Fuerteventura, duny u města Coralejo).