EUPHORBIA PEPLUS L. – pryšec okrouhlý / mliečnik okrúhlolistý

Syn.: Anisophyllum peplis (L.) Haw., Esula peplus (L.) Haw., Euphorbion peplum (L.) St.-Lag., Galarhoeus peplus (L.) Prokh., Keraselma peplus (L.) Raf., Tithymalus peplus (L.) Hill
Česká jména: pryšec okrouhlý (Presl 1819), pryssec okrouhlý (Opiz 1852), pryšec okrouhlý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: pryšec zahradní (Reuss 1853), mliečnik okrúhly (Dostál 1950), mliečnik okrúhlolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia peplus

Rozšíření: Střední, jižní a jihovýchodní Evropa, Střední a Malá Asie, také v severozápadní Africe a Makaronésii. Byl zavlečen do mnoha oblastí světa, např. Severní i Jižní Amerika, Austrálie, Polynésie aj. U nás roste hojně zejména v nižších polohách, v horách je jeho výskyt spíše přechodného charakteru.

Ekologie: Roste v zahradách a zahradnictvích, na ruderálních stanovištích, řidčeji jako polní plevel. Vyhledává místa s nezapojenou vegetací, půdy kypré, živinami bohaté, čerstvě vlhké. Kvete od června do září.

Euphorbia peplus

Popis: Jednoleté mléčící byliny (5–)10–25(–40) cm vysoké. Lodyhy přímé, lysé, často načervenalé, v dolní polovině nevětvené nebo chudě větvené. Čepel listů obvejčitá až okrouhlá, na vrcholu zaokrouhlená, na bázi klínovitě zúžená v řapík. Podpůrné listeny lichookolíku obvejčité, podobné lodyžním listům. Cyathia v koncových i úžlabních lichookolících se 2–3 větvemi, které se dále 2–3(–5)× větví. Zákrovní listence šikmo vejčité, s kratičkou špičkou, velmi krátce řapíkaté. Žlázky půlměsíčité se dvěma bělavými nitkovitě protáhlými růžky. Tobolky kulovité až široce vejcovité, hladké, podélně křídlaté. Semena dolíčkatá.

Euphorbia peplusEuphorbia peplus
Euphorbia peplus
Euphorbia peplus

Fotografováno dne 31. 8. 2011 (Česko, Praha-Modřany).