Syn.: Anisophyllum peplis (L.) Haw., Esula peplus (L.) Haw., Euphorbion peplum (L.) St.-Lag., Galarhoeus peplus (L.) Prokh., Keraselma peplus (L.) Raf., Tithymalus peplus (L.) Hill
Česká jména: pryšec okrouhlý (Presl 1819), pryssec okrouhlý (Opiz 1852), pryšec okrouhlý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: pryšec zahradní (Reuss 1853), mliečnik okrúhly (Dostál 1950), mliečnik okrúhlolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Střední, jižní a jihovýchodní Evropa, Střední a Malá Asie, také v severozápadní Africe a Makaronésii. Byl zavlečen do mnoha oblastí světa, např. Severní i Jižní Amerika, Austrálie, Polynésie aj. U nás roste hojně zejména v nižších polohách, v horách je jeho výskyt spíše přechodného charakteru.
Ekologie: Roste v zahradách a zahradnictvích, na ruderálních stanovištích, řidčeji jako polní plevel. Vyhledává místa s nezapojenou vegetací, půdy kypré, živinami bohaté, čerstvě vlhké. Kvete od června do září.
Popis: Jednoleté mléčící byliny (5–)10–25(–40) cm vysoké. Lodyhy přímé, lysé, často načervenalé, v dolní polovině nevětvené nebo chudě větvené. Čepel listů obvejčitá až okrouhlá, na vrcholu zaokrouhlená, na bázi klínovitě zúžená v řapík. Podpůrné listeny lichookolíku obvejčité, podobné lodyžním listům. Cyathia v koncových i úžlabních lichookolících se 2–3 větvemi, které se dále 2–3(–5)× větví. Zákrovní listence šikmo vejčité, s kratičkou špičkou, velmi krátce řapíkaté. Žlázky půlměsíčité se dvěma bělavými nitkovitě protáhlými růžky. Tobolky kulovité až široce vejcovité, hladké, podélně křídlaté. Semena dolíčkatá.
Fotografováno dne 31. 8. 2011 (Česko, Praha-Modřany).