Syn.: Esula retusa (Forssk.) Fourr., Euphorbia cornuta Pers., Euphorbia kahirensis Raeusch., Euphorbia linearis Schrank, Tithymalus cornutus Schweinf. ex Asch., Tithymalus cristatus Raf., Tithymalus retusus (Forssk.) Klotzsch et Garcke
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Vyskytuje se v aridních oblastech severní Afriky a jihozápadní Asie – areál druhu se táhne od jihovýchodního Maroka přes sever Sahary a Sinajský poloostrov až po jižní Izrael, Jordánsko, pouštní oblasti Iráku a Saúdskou Arábii.
Ekologie: Roste na písčitých a štěrkovitých stanovištích v pouštích oblastech, často v blízkosti vodních toků a vádí.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–60 cm dlouhou, větvenou, na bázi dřevnatou, lysou, šedozelenou až načervenalou. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až kopinaté, 10–50 mm dlouhé a 3–6 mm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, po okraji nepravidelně pilovité, někdy celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Cyanthia vyrůstají v lichookolících 4–15 cm dlouhých, jsou až 3 mm dlouhá, podepřená vstřícnými listeny, které jsou vejčité, až 25 mm dlouhé, nejširší při bázi, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, žlázky jsou podlouhlé, s rohatými přívěsky. Plodem je vejcovitá tobolka.
Poznámka: V rámci velmi početného rodu (v současnosti je k němu řazeno 2059 druhů) je tento druh řazen k sekci Euphorbia sect. Chylogala. Kromě druhu Euphorbia retusa sem patří i středoasijský druh Euphorbia alaica, rovněž Euphorbia heteradena z jihozápadní Asie nebo Euphorbia serrata ze západního Středozemí.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 3. 2025 (Maroko, region Drâa-Tafilalet, údolí řeky Dades).