Zvýšený zájem lidí o orchideje je jevem velmi starým. Vstavačovité byly už ve starověku a středověku z nesmyslných důvodů ničeny pro své hlízy, ze kterých dryjáčníci připravovali obskurní elixíry lásky. Ovšem ani v novověku jejich „popularita“ neupadla. Projevy silné orchideománie můžeme sledovat od 19. století. Tehdy se totiž staly tropické druhy orchidejí vyhledávanými trofejemi evropských skleníků.
Byly pořádány velké vědecké expedice, které přivážely na starý kontinent nové exotické druhy (Nikolaus Joseph Jacquin, Tadeáš Haenke, Johann Pohl). Vznikaly dokonce i celé zahradnické firmy, které měly zajišťovat plynulý dovoz orchidejí do Evropy (Louis Benoît van Houtte, Benedikt Roezl, Henry Sander). Nutno zdůraznit, že tato záliba byla velmi finančně nákladná, mohli si ji dovolit jen skutečně bohatí milovníci rostlin (panovnické dvory, James Bateman, u nás třeba děčínský hrabě Franz Thun-Hohenstein, sychrovský kníže Rohan nebo baron Theodor Karel Hrubý z Jelení) nebo vědecké instituce (například některé botanické zahrady).
Později se z této ve své podstatě aristokratické orchideománie stala záliba širokých mas, což s sebou přineslo i prvky značné profanace, od sedmdesátých let 19. století se stále častěji hovořilo i o ničení tropických orchidejí při jejich intenzivním sběru (upozornil na to už německý botanik Reichenbach). Zahradnické firmy zaplavily evropský trh lacinějšími hybridy, takže ceny orchidejí poklesly. Teď si je mohly dovolit i méně solventní skupiny obyvatel, zájem o ně stále vzrůstal. O všechny druhy orchidejí se začali místo profesionálních botaniků zajímat stále výrazněji amatéři. Tato situace v podstatě trvá dodnes. Orchidejáři nelitují dlouhých cest za svými favorizovanými rostlinami, sdružují se do klubů i občanských sdružení, neváhají vydávat své vlastní botanické postřehy i knižně. K orchidejím často intenzivně přilne i botanicky nadšená dospívající mládež s velmi nedostatečnou znalostí ostatních skupin rostlin, tedy o to náchylnější k nekritickému přebírání pochybných informací. Tato situace tedy ve své perspektivě nikterak radostná není. Je veskrze potřebné se začít vztahu lidí k orchidejím více věnovat, zažehnávat možné problémy, které při přehnané náklonnosti lidí k pouze jediné skupině rostlin mohou vznikat.
Orchideje tedy nepochybně patří k rostlinám velmi oblíbeným, zaregistrovali jsme, že řada čtenářů je hledá i na našem webu. Proto jsme se rozhodli jim pomoci při získávání informací o těchto pozoruhodných rostlinách a vytvořili tento soupis našich vstavačovitých z BOTANY.cz. Zařadili jsme sem i křížence. Soupis budeme průběžně doplňovat o další druhy.
S orchidejemi se u nás můžeme setkat na řadě míst: rostou na horských loukách (např. Dactylorhiza fuchsii, Pseudorchis albida, Traunsteinera globosa aj.), ale i v lesostepních oblastech (Ophrys holoserica subsp. holubyana, O. apifera, Orchis militaris, O. purpurea), najdeme je na místech suchých (např. Cephalanthera rubra, Ophrys insectifera) i dostatečně vlhkých (Dactylorhiza majalis, Hammarbya paludosa, Liparis loeselii aj.). Zdálo by se tedy, že jsou poměrně hojné, široce rozšířené. To je však pravda jen částečná – početnost biotopů, na kterých orchideje rostou, totiž není identická s jejich samotnými počty, mnohé z těchto rostlin jsou velmi vzácné. Všechny naše orchideje jsou zapsány v Červeném seznamu ohrožených druhů rostlin, jejich sběr v přírodě je tedy nevhodný. Některé z nich jsou i chráněné zákonem a ochranářskými úmluvami (např. CITES, Bernská úmluva) – tyto druhy je zakázáno sbírat zcela, nesmějí se dokonce bez řádného dokladu o původu rostliny ani pěstovat v zahradách.
Orchideje si naši úctu jistě zaslouží, vždyť lidé k nim po celá staletí příliš ohleduplní nebyli! A rozhodně nezapomínejme, že přírodu je nutné chránit jako celek – přílišné lpění jen na vybrané úzké skupině rostlin je nesmyslné.
Seznam druhů čeledi Orchidaceae Juss. z území České republiky, které jsou obsaženy v Herbáři webu BOTANY.cz:
Anacamptis morio
Anacamptis palustris
Anacamptis pyramidalis
Cephalanthera damasonium
Cephalanthera longifolia
Cephalanthera rubra
Corallorhiza trifida
Cypripedium calceolus
Dactylorhiza ×aschersoniana
Dactylorhiza bohemica
Dactylorhiza ×braunii nothosubsp. lilacina
Dactylorhiza curvifolia
Dactylorhiza fuchsii
Dactylorhiza fuchsii subsp. soóana
Dactylorhiza incarnata
Dactylorhiza incarnata subsp. serotina
Dactylorhiza maculata
Dactylorhiza maculata subsp. transsilvanica
Dactylorhiza majalis
Dactylorhiza majalis subsp. turfosa
Dactylorhiza ×prochazkana
Dactylorhiza ×ruppertii
Dactylorhiza sambucina
Dactylorhiza ×silvae-gabretae
Dactylorhiza sudetica
Dactylorhiza traunsteineri
Dactylorhiza traunsteineri subsp. carpatica
Dactylorhiza viridis
Epipactis albensis
Epipactis atrorubens
Epipactis greuteri
Epipactis helleborine
Epipactis leptochila
Epipactis leptochila subsp. neglecta
Epipactis microphylla
Epipactis muelleri
Epipactis palustris
Epipactis pontica
Epipactis pseudopurpurata
Epipactis purpurata
Epipactis tallosii
Epipactis voethii
Epipogium aphyllum
Goodyera repens
Gymnadenia conopsea
Gymnadenia conopsea subsp. montana
Gymnadenia densiflora
Hammarbya paludosa
Himantoglossum adriaticum
Limodorum abortivum
Liparis loeselii
Listera cordata
Listera ovata
Malaxis monophyllos
Neotinea ×dietrichiana
Neotinea tridentata
Neotinea ustulata
Neottia nidus-avis
Ophrys apifera
Ophrys holoserica subsp. holubyana
Ophrys insectifera
Orchis ×hybrida
Orchis mascula
Orchis mascula subsp. signifera
Orchis militaris
Orchis pallens
Orchis purpurea
Platanthera bifolia
Platanthera chlorantha
Pseudorchis albida
Spiranthes spiralis
Traunsteinera globosa