EUPHORBIA CAERULESCENS Haw. – pryšec namodralý / mliečnik

Syn.: Euphorbia coerulescens hort., Euphorbia ledienii var. dregei N. E. Br., Euphorbia virosa var. caerulescens (Haw.) A. Berger
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia caerulescens

Rozšíření: Endemit jihoafrického Kapska, areál leží severně od města Port Elizabeth, na západě zasahuje až k západokapskému městu Calitzdorp, na východě k východokapskému Jansenville.

Ekologie: Roste na skalních výchozech a suchých kamenitých stanovištích v sukulentním karoo, většinou na severně orientovaných svazích.

Euphorbia caerulescens

Popis: Sukulentní keř dosahující výšky až okolo 150 cm, s větvemi přímými, až 5 cm širokými a s články válcovitými, až 10 cm dlouhými, zelenými až šedozelenými, se 4–6 žebry, listy jsou jen drobné, záhy opadavé. Trny vyrůstají v párech, jsou až 12 mm dlouhé, šedohnědé. Cyathia jsou žlutá, zhruba 5 mm široká, vyrůstají v horní části větví. Plody jsou trojboké tobolky.

Záměny: Teprve v roce 2012 byl z okolí města Jansenville popsán velmi podobný oddenkatý druh Euphorbia radyeri, jehož větve bývají zpravidla silnější, jednotlivé články jsou téměř kulovité a hluboce členěné žebry, jejich namodralý odstín bývá ještě výraznější než u představovaného druhu.

Ohrožení a ochrana: Pryšec namodralý je – podobně jako další sukulentní pryšce – chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Využití: Objevuje se ve sbírkách sukulentních rostlin také v Evropě, jedná se o poměrně snadno pěstovatelný druh.

Euphorbia caerulescens
Euphorbia caerulescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 12. 2023 (Austrálie, Victoria, Melbourne, Royal Botanic Gardens).