Syn.: Tithymalus amygdaloides (L.) Hill
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Celkové rozšíření zasahuje od severozápadní části Pyrenejského poloostrova přes Francii, střední Evropu na jihozápadní Ukrajinu. Na jihu hranice areálu prochází Itálií, Balkánským poloostrovem, pokračuje Tureckem a Íránem. Těžiště rozšíření u nás je v suprakolinním až montánním stupni, na Moravě i ve středních polohách mezofytika (např.východní Polabí, Železné hory, Moravský kras, Zlínské vrchy, Žďárské vrchy, Orlické hory, Bílé Karpaty a další).
Ekologie: Tento pryšec roste hlavně v lesních lemech, stinných až polostinných lesích, vzácně na mezích. Půdy má rád mírně vlhké a mírně kyselé až mírně bazické. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatějícím oddenkem. Lodyhy nejčastěji vysoké 25–45 cm, přímé, silné, v dolní polovině často načervenalé. Listy tvoří růžici, čepel listů je úzce až široce obvejčitá, vždyzelená. Koncový lichookolík je 10–30 cm dlouhý. Zákrovní listénce vidlanů dva, tupě trojúhelníkovité, do 2/3 srostlé, celokrajné, žlutozelené. Žlázky jsou půlměsíčité, zprvu žluté, později nachové. Tobolky jsou vejcovité.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je pryšec mandloňovitý hodnocen jako vzácnější druh vyžadující další pozornost (C4a).
Fotografováno dne 13. 5. 2006 (Česko, Pod Kozincem).