EUPHORBIA EPICYPARISSIAS E. Mey. ex Boiss. – pryšec / mliečnik

Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Euphorbia epicyparissias

Rozšíření: Druh jižní Afriky, s jistotou se vyskytuje v Dračích horách a zřejmě také v přilehlých oblastech východu Jihoafrické republiky. V mezinárodních botanických databázích bývá někdy spojován s druhy Euphorbia natalensis či Euphorbia erythrina, jejichž areály jsou větší, avšak tato spojení zdají se být nejistá. Proto raději jej uvádíme samostatně, podobně jako například Elsa Pooleyová v knize Mountain Flowers: A Field Guide to the Flora of the Drakensberg and Lesotho z roku 2003.

Ekologie: Roste na vlhkých travnatých svazích, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od konce září do ledna.

Euphorbia epicyparissias

Popis: Prutnatý polokeř dosahující výšky 60–150 cm, se stonkem na bázi jen jednoduchým, avšak výše obvykle větveným. Jednotlivé větve jsou hustě olistěné nebo bezlisté, tmavě červeně naběhlé, jemně chlupaté nebo lysé. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až obkopinaté, 1–4 cm dlouhé, celokrajné nebo drobounce zubaté, podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené a krátce hrotité, po obou stranách lysé. Cyathia vyrůstají v koncových lichookolících, které dosahují 2–8 cm v průměru, listeny jsou 2, poměrně velké, široce vejčité až skoro okrouhlé, 1–2 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené a hrotité, lysé, žlutozelené či až červeně naběhlé, nektariové žlázky jsou půlměsíčité, dvourohé. Tobolka je lysá.

Záměny: V Dračích horách se vyskytuje rovněž druh Euphorbia natalensis, s nímž někdy bývá představovaný pryšec spojován – v tomto případě by se však mělo jednat spíš o trsnatou vytrvalou bylinu dosahující výšky 15–60 cm, jejíž listy jsou většinou svěšené, na vrcholu postupně se do špičky zužující.

Euphorbia epicyparissias
Euphorbia epicyparissias
Euphorbia epicyparissias

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).