Syn.: Euphorbia bojeri Hook., Euphorbia splendens subsp. bojeri (Hook.) Denis, Euphorbia breonii Nois., Sterigmanthe bojeri Klotsch et Garcke
Česká jména: „Kristova koruna“ (Mareček 1996)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar. Pěstuje se v řadě tropických a subtropických oblastí světa, občas i zplaňuje (např. ve střední Americe nebo jižní Číně).
Ekologie: Roste v sukulentovém buši, na kamenitých svazích i skalách, na stanovištích suchých a slunných. Kvete téměř celoročně, nejbohatěji od února do dubna.
Popis: Sukulentní polokeř, 60–90 cm vysoký. Stonky jsou nepravidelně větvené, větve jsou trnité, šedavé, listy střídavé, jen krátce řapíkaté až přisedlé, obvejčité až obkopinaté, 1–6 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, zelené, většinou nahloučené v horní části větví, trny jsou 1–2 cm dlouhé. Cyathia jsou obklopena dvojicí nápadných červených listenů, které připomínají květy. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Varieta Euphorbia milii var. vulcanii, která se vyskytuje v centrální horské části Madagaskaru, je zařazena Červeným seznamem IUCN k ohroženým druhům (EN). Tento pryšec je také uveden mezi druhy chráněnými mezinárodní úmluvou CITES.
Využití: V Evropě se pěstuje jako pokojový sukulent, objevuje se v mnoha kultivarech, které se odlišují především barvou listenů (mohou být nejen červené, ale i bílé, žluté, růžové). V subtropických oblastech se vysazuje do zahrad jako dekorativní trvalka, používá se i do nízkých živých plotů. V některých zemích se používá i v tradiční medicíně.
Poznámka: Druhové jméno milii připomíná dávného guvernéra ostrova Réunion, kterým byl baron Pierre Bernard de Milius.
Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Puerto de la Cruz, kultura).