EUPHORBIA NIVULIA Buch.-Ham. – pryšec / mliečnik

Syn.: Euphorbia helicothele Lem., Euphorbia neriifolia Roxb.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Euphorbia nivulia

Rozšíření: Pochází z Indie, Bangladéše, Srí Lanky a z Barmy, zřejmě roste také v Pákistánu. Občas se pěstuje v hraničních výsadbách kolem pozemků.

Ekologie: Roste v suchých tropických lesích a křovinách.

Euphorbia nivulia

Popis: Stálezelený mléčící sukulentní stromek kandelábrovitého vzhledu, dorůstá výšky 4–9 m; borka na kmíncích je tlustá, drsná; větvičky jsou přeslenitě uspořádané, oblé, pokryté obvykle 5 spirálovitě uspořádanými řadami hrbolků, na nichž po opadnutí listů zůstávají 2 trny palistového původu asi 5 mm dlouhé. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, kopisťovité, obvejčité až obkopinaté, 10–25 cm dlouhé a 3–8 cm široké, s 6–8 páry postranních žilek, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, objevují se během vlhkého období a záhy opadávají. Květenství jsou cyathia vyrůstající po 3 na koncích větviček na stopce asi 1 cm dlouhé; žlázky jsou příčně eliptické, žlutavé. Plodem jsou zaobleně trojboké tobolky asi 6 mm dlouhé a 13 mm široké, bočně smáčknuté, lysé a hladké.

Využití: V lidovém léčitelství se latex používá jako projímadlo (s dobrým účinkem na střevní parazity) a močopudný prostředek, také při léčbě bronchitid.

Poznámka: Od podobných sukulentních pryšců (např. Euphorbia antiquorum) se odlišuje především tím, že větvičky jsou oblé a trny jsou na nich spirálovitě uspořádány v řadách, nikoli na žebrech.

Euphorbia nivuliaEuphorbia nivulia
Euphorbia nivulia
Euphorbia nivulia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 2. 2019 (Indie, Dillí).