EUPHORBIA SCHIMPERI C. Presl – pryšec / mliečnik

Syn.: Euphorbia officinarum Hochst. ex Boiss., Tirucalia schimperi (C. Presl) P. V. Heath
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia schimperi

Rozšíření: Druh se vyskytuje v jižní části Arabského poloostrova v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, dále na ostrově Sokotra. Patří do taxonomicky problematické skupiny, která je dále rozšířena v Africe; vztah k nejblíže příbuzným druhům, např. k Euphorbia nubica, není dostatečně objasněn.

Ekologie: Kamenitá místa v řídké, otevřené keřové nebo sukulentní savaně, často na vyfoukávaných místech. Roste na mělkých skeletovitých půdách od hladiny moře do nadmořských výšek asi 700 m, převážně na vápencovém podkladě. Na stanovištích je průměrná roční teplota kolem 25 °C a nepravidelné srážky, jejichž roční úhrn dosahuje 120–250 mm.

Euphorbia schimperi

Popis: Stonkový sukulent s článkovaným zeleným rozvětveným stonkem vysokým 0,4–1,2(–1,8) m, tvořícím řídké rozvětvené keříky. Listy se vyvíjejí pouze na mladých větvích, jsou malé, přisedlé, kopinaté, zelené a záhy opadávají. Květy jsou ve velmi chudých cyathiích téměř přisedlých na koncích větví, mají oválné žlázky. Plody jsou typické trojboké tobolky, asi 0,5 cm velké, lysé.

Poznámka: Druhové jméno upomíná na německého botanika G. H. W. Schimpera.

Euphorbia schimperiEuphorbia schimperi
Euphorbia schimperi

Fotografováno dne 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, výstup z pobřeží na planinu Homhil).