Syn.: Pedilanthus tithymaloides (L.) Poit., Tithymalus tithymaloides (L.) Croizat
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z rozsáhlého území amerického kontinentu: Mexiko, Karibik, Střední Amerika (Belize, Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama), sever a západ Jižní Ameriky (Guyana, Surinam, Venezuela, Brazílie – Amazônia, Caatinga, Kolumbie, Ekvádor, Peru), je pěstovaný v dalších tropických zemích, někdy zplaňuje (v Indii a tropické Africe).
Ekologie: Druh suchých tropických lesů, většinou roste v nadmořských výškách od blízkosti pobřeží po 480 m. Může růst v různých půdních typech, ale nejlépe prospívá v půdách písčitých, dobře odvodněných a bohatých na živiny. Kvete v prosinci až červnu. Je opylován kolibříky.
Popis: Vzpřímený sukulentní polokeř, dorůstá 1,8–2,4 m výšky; vyšší a objemnější rostliny narůstají v méně suchých podmínkách. Celá rostlina při poranění roní latexovou tekutinu. Lodyhy jsou tlusté, v mládí pýřité, později lysé, při opadnutí listů slouží jako orgán zajišťující fotosyntézu. Listy jsou dužnaté, přisedlé, s malými palisty, čepel vejčitá až kopinatá, 3,5–16 × 2,5–10 cm, na vrcholu zašpičatělá, celokrajná, často zvlněná, na líci i rubu v mládí pýřitá, později olysávající, zelená, některé variety s pestrým panašováním krémové nebo růžové. Květy jsou seskupeny v binárních vrcholících terminálních nebo axilárních v horní části lodyhy. Okázalé červené listeny obalují nenápadná drobná šarlatová cyathia, každý s několika samčími květy a jedním samičím. Listeny jsou nepravidelně zašpičatělého tvaru s dlouhou tenkou trubkou, tmavě až purpurově červené, dlouhé asi 1 cm. Samičí květ na lysé stopce až 8 mm, semeník je vřetenovitý, čnělky obvykle srostlé, blizny 3, samčí květy na štíhlé chlupaté stopce asi 4 mm dlouhé, prašníky jsou kulovité. Plodem je vejčitá tobolka, asi 9 mm široká.
Využití: Tento druh se pěstuje jako okrasný v tropických zahradách a parcích v mnoha kultivarech. Snáší podmínky v městské zástavbě kolem silnic a skládek, často se vysazuje jako živý plot. Některé variety jsou vhodné k pěstování i jako pokojové nebo kontejnerové rostliny. Latexová šťáva je toxická, dráždí kůži a způsobuje nevolnosti, ale obsahuje látky, které jsou také léčivé. V lidovém léčitelství se používá nálev z listů k léčbě astmatu, přetrvávajícího kašle, vředů v ústech a pohlavních nemocí. Kořen je silně dávivý a je účinný proti střevním červům. Latexová šťáva se používá zevně k léčbě pásového oparu, rakoviny kůže, bradavic, bodnutí hmyzem, bolesti zubů a uší.
Poznámka: Druh Euphorbia tithymaloides zahrnuje řadu poddruhů lišících se tvarem a zbarvením listů. Často pěstovaný je poddruh E. tithymaloides subsp. smallii, který má lodyhu zřetelně cik-cak křivolakou a listy poněkud menší a užší (2,5–7 dlouhé a 1,3–3,2 cm široké). Nominátní poddruh má lodyhu víceméně přímou nebo jen mírně cik-cak křivolakou a listy větší a širší (1–16 cm dlouhé a 0,8–10 cm široké).
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).