Syn.: Arthrothamnus bergii Klotzsch et Garcke, Arthrothamnus burmanni Klotzsch et Garcke, Euphorbia biglandulosa Willd., Euphorbia corymbosa N. E. Br., Euphorbia karrooensis (Boiss.) N. E. Br., Euphorbia macella N. E. Br., Euphorbia phymatoclada Boiss., Tirucalia burmanni (Klotzsch et Garcke) P. V. Heath, Tirucalia corymbosa (N. E. Br.) P. V. Heath, Tirucalia karrooensis (Boiss.) P. V. Heath, Tirucalia macella (N. E. Br.) P. V. Heath
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky. Roste v jihozápadním cípu Namibie, v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a Eastern Cape až do okolí městečka Grahamstown.
Ekologie: Nejčastěji provází zazemněné písečné duny podél pobřeží, řidčeji roste i na vyprahlých kamenitých svazích, a to jak ve formaci fynbos, tak renosterveld.
Popis: Bohatě větvený dvoudomý, téměř bezlistý sukulentní keřík, vysoký 15–100 cm; stonky jsou netrnité, výrazně článkované, hladké, tmavozelené až šedozelené, 3–5 mm v průměru. Listy jsou velmi drobné, vstřícné, opadavé, kopisťovité, jen 2–5 mm dlouhé; palisty jsou téměř kulovité, hnědé. Na koncích větví se tvoří žlutá cyathia o průměru 2–4 mm; listeny pod cyathii jsou podobné listům; žlázek je 5, jsou oválné, 1–1,5 mm široké. Plodem je trojboká tobolka o průměru 3–3,5 mm.
Ohrožení a ochrana: Druh je pod ochranou úmluvy o obchodu s přírodninami CITES, vztahuje se na něj příloha II jako na většinu ostatních sukulentních pryšců.
Poznámka: Mezi kapskými sukulentními pryšci má unikátní vstřícné větvení, palistnaté listy a jednopohlavná cyathia. Další podobné druhy se vyskytují ve velmi suchých územích jižní Afriky.
Fotografováno ve dnech 22. a 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh Road a Langebaan, West Coast National Park).