EUPHORBIA DURANII Ursch et Leandri – pryšec / mliečnik

Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia duranii

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, jehož nevelký areál se nachází v centrální části ostrova ve vulkanickém masivu Ankaratra, na území dřívější provincie Fianarantsoa, mezi městem Fianarantsoa a národním parkem Andringitra.

Ekologie: Roste na strmých skalních výchozech. Kvete od října do prosince.

Euphorbia fianarantsoae

Popis: Sukulentní polokeř dosahující výšky 20–40 cm, od báze větvený, hustě trnité 8hranné větve dorůstají do průměru okolo 20 mm, trny jsou 10–16 mm dlouhé, na bázi nafouklé. Listy jsou nahloučeny na konci větví, jsou skoro přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, kopinaté až vejčité, 30–50 mm dlouhé a 14–35 mm široké, celokrajné, na vrcholu hrotité, lysé. Cyathia vyrůstají na koncích větví po 2–4, dosahují zhruba 4 mm v průměru, jejich stopky jsou jen krátké; listeny jsou eliptické až okrouhlé, až 10 mm dlouhé a asi 9 mm široké, žlutozelené, nektariové žlázky jsou ledvinovité až skoro okrouhlé, zelenožluté až naoranžovělé. Plodem je tobolka.

Záměny: Druhová identifikace madagaskarských sukulentních pryšců není snadná, tento druh patří k početné skupině pryšců z okruhu velmi variabilního druhu Euphorbia milii. Od snad nejpodobnějšího a rovněž úzce endemického druhu Euphorbia fianarantsoae se odlišuje především tvarem trnů, Euphorbia duranii je má na bázi výrazně rozšířené, E. fianarantsoae nikoli.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2004) řadí tento pryšec k druhům ohroženým (EN). Vztahuje se na něj i ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Euphorbia duranii
Euphorbia duranii
Euphorbia duranii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2016 (Madagaskar, Fianarantsoa, Anja Community Reserve).