Syn.: Poinsettia pulcherrima (Willd. ex Klotzsch) Grah.
Česká jména: poinzécie, „vánoční hvězda“ (Mareček 1996)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z Mexika a Guatemaly, pěstuje se v mnoha subtropických a tropických oblastech světa. Je to také oblíbená pokojová vánoční rostlina, v Čechách se častěji objevuje od konce 19. století.
Ekologie: Ve své domovině roste v suchých i vlhčích roklích, v křovinách, v pásmu od mořského pobřeží až do hor.
Popis: Opadavý keř, až 4 m vysoký, větve tenké, obloukovitě ohnuté, často bezlisté. Listy většinou nahloučené jen na konci výhonů, 7–30 cm dlouhé, v obrysu vykrajované až laločnaté, listeny červené, mezi nimi nenápadná žlutá květenství. Plodem je kulatá tobolka.
Využití: Tento druh pryšce vykvétá v období, kdy noc trvá déle než 12 hodin – což tedy jest v oblastech mírného pásu severní polokoule v době okolo Vánoc. Jeho nápadné červené listeny vytvářejí kolem květenství jakousi hvězdu. Proto se tato rostlina právě v této době s oblibou prodává jako hrnková vánoční dekorace (s lidovým jménem „vánoční hvězda“), přičemž rozměry těchto prodávaných exemplářů jsou uměle udržovány retardátory na minimu. Jsou nabízeny také kultivary s listeny žlutými, růžovými nebo bílými. V našich klimatickým podmínkách lze tuto rostlinu pěstovat celoročně pouze v bezmrazých prostorech. I když se jedná o „trvalku“, většinou se pěstuje pouze sezonně.
Poznámka: Kontakt s rostlinou (hůře pak požití rostliny) může přivodit zdravotní problémy, je vhodné ji odstraňovat především z dosahu dětí. V Itálii jsou – v rámci zdravotních komplikací způsobených cévnatými rostlinami – problémy zapříčiněné právě tímto druhem pryšce nejčastějším důvodem ke kontaktování toxikologického pracoviště.
Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Puerto de la Cruz).