EUPHORBIA VERRUCOSA L. – pryšec žlutavý / mliečnik Brittingerov

Syn.: Euphorbia brittingeri Opiz ex Samp., Euphorbia epithymoides var. verrucosa Fiori, Euphorbia ericetorum Zumagl., Euphorbia flavicoma subsp. brittingeri (Opiz ex Samp.) O. Bolòs et Vigo, Euphorbia flavicoma var. velutina (Boiss.) Breistr., Euphorbia flavicoma subsp. verrucosa (Fiori) Pignatti, Euphorbia verrucosa Lam., nom. illeg., Galarhoeus verrucosus (L.) Haw., Tithymalus brittingeri (Opiz ex Samp.) Holub, Tithymalus ericetorum (Zumagl.) Soják, Tithymalus flavicomus subsp. brittingeri (Opiz ex Samp.) Soják, Tithymalus verrucosus (L.) Hill
Česká jména: pryšec bradavičnatý (Dostál 1950), pryšec žlutavý bradavičnatý (Dostál 1989)
Slovenská jména: mliečnik bradovičnatý (Dostál 1950), mliečnik Brittingerov (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia verrucosa

Rozšíření: Areál se táhne od Španělska po Německo, Rakousko a západní část Balkánského poloostrova, kde roste ještě v severním Řecku. V Česku se nevyskytuje, na Slovensku byl kdysi sbírán v Malých Karpatech v okolí Bratislavy, z poslední doby však chybí potvrzení.

Ekologie: Stanovištěm jsou výhřevné stráně až střídavě vlhká otevřená místa nebo řídké borové lesy na vápencích nebo vápnitých píscích. Od hladiny moře až do nadmořské výšky 800 m.

Euphorbia verrucosa

Popis: Vytrvalá trsnatá mléčící bylina, dorůstá výšky 25–50 cm. Listy jsou střídavé, nazpět ohnuté, vejčité až kopinaté, 2–3 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, na líci olysalé nebo úplně lysé, na rubu řídce chlupaté, na vrcholu velmi jemně pilovité. Květenství je okolík zpravidla s 5 paprsky, nesoucími většinou 1 nebo 3 cyathia; listence jsou eliptické až obvejčité, uprostřed nebo nad středem nejširší, navzájem volné, za květu živě žluté nebo oranžové, později zelenající; žlázky jsou příčně oválné, žluté. Tobolky jsou kulovité, 3–4 mm v průměru, pokryté polokulovitými nebo krátce válcovitými bradavkami.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je v současnosti považován za druh vyhynulý (RE), dosud však figuruje na seznamu chráněných druhů (§ – jako Tithymalus ericetorum).

Euphorbia verrucosaEuphorbia verrucosa
Euphorbia verrucosa
Euphorbia verrucosa
Euphorbia verrucosa

Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 19. a 21. 5. 2006 (Německo, Bavorsko, Moos-Isarmünd a Kelheim).