Syn.: Euphorbia cantabrica Rouy, nom. illeg., Euphorbia carinthiaca Traunf. ex Boiss., nom. illeg., Euphorbia cechica Opiz, nom. illeg., Euphorbia costata Schur, Euphorbia distincta Schur, Euphorbia distinguenda Schur, Euphorbia hirsuta Kit. ex Boiss., nom. inval., Euphorbia illirica Lam., Euphorbia klokovii Dubovik, Euphorbia mollis C. C. Gmel., Euphorbia multiformis Schur, nom. illeg., Euphorbia pilosa Boiss., Euphorbia procera Beib., Euphorbia pseudovillosa Klokov, nom. illeg., Euphorbia reichenbachiana Willk., Euphorbia subcordata (Klotzsch et Garcke) Schur, Euphorbia trigonocarpa Fisch., Euphorbia volhynica Besser ex Racib., Galarhoeus villosus (Waldst. et Kit. ex Willd.) Prokh., Tithymalus subcordatus Klotzsch et Garcke, Tithymalus villosus (Waldst. et Kit. ex Willd.) Pacher, Tithymalus volhynicus (Besser ex Racib.) Holub
Česká jména: pryšec chlupatý (Domin-Podpěra 1928), pryšec kosmatý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: mliečnik huňatý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Roste v Evropě od severu Pyrenejského poloostrova přes jihozápadní Francii a severní Itálii do střední Evropy, ostrůvkovitě v jihovýchodní Evropě a na Kavkaze. U nás vzácně roztroušen v termofytiku, ve středních Čechách proniká do sousedních oblastí mezofytika. Na Moravě častý v termofytiku a roztroušený v mezofytiku.
Ekologie: Vlhké a střídavě vlhké louky, pobřežní křoviny, vlhké světliny v doubravách, na čerstvě vlhkých půdách s vyšším obsahem humusu, zejména na vápnitých podkladech. Vyhledává vlhčí a stinnější stanoviště. Druh kvete v květnu a červnu.
Popis: Vytrvalé byliny se silným vícehlavým oddenkem. Lodyhy nejčastěji 40–80 cm vysoké, přímě, vzácně krátce vystoupavé, lysé nebo krátce chlupaté. Čepel podlouhle kopinatá nebo podlouhle vejčitá až obvejčitá, srdčitou bází přisedlá, tupě špičatá, v horní polovině jemně zubatá a v dolní polovině zpravidla celokrajná, na líci roztroušeně chlupatá až olysalá, na rubu roztroušeně až hustě přitiskle chlupatá, šedavě zelená. Podpůrné listeny lichookolíku vejčité až vejčitě kopinaté. Cyathia v koncových i úžlabních lichookolících, vrcholový lichookolík zpravidla s pěti větvemi, které se dále dvakrát vidličnatě rozvětvují. Zákrovní listence vidlanů vejčité až obvejčité, nesrostlé, žlutavé. Žlázky v květenství příčně oválné. Plodem je kulovitá, lysá nebo roztroušeně chlupatá a na povrchu mnohdy jemně bradavčitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Pryšec kosmatý je pro svou vzácnost Červeným seznamem veden jako silně ohrožený druh (C2), zákonem je chráněn v kategorii druhů ohrožených (§3).
Fotografováno dne 21. 5. 2011 (Česko, u Městce Králové).