Syn.: Euphorbia acrurensis N. E. Br., Euphorbia aethiopum Croizat, Euphorbia controversa N. E. Br., Euphorbia disclusa N. E. Br., Euphorbia erythraeae (A. Berger) N. E. Br., nom. illeg., Euphorbia grandis Lem., Euphorbia neglecta N. E. Br., Euphorbia neutra A. Berger, Euphorbia obovalifolia A. Rich., Euphorbia officinarum var. kolquall Willd., Euphorbia richardiana Baill.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Areál se rozkládá ve východní Africe. Druh je znám z Eritrey, Etiopie, Džibutska, Somálska a z hraničních území Súdánu.
Ekologie: Roste v suchých travnatých a křovinatých porostech na výslunných svazích, lokality leží v nadmořských výškách 850–2700 m.
Popis: Vytrvalý strom charakteru stonkového sukulenta s krátkým kmenem a širokou, obráceně kuželovitou korunou přímých bezlistých větví, dorůstá výšky 5(–9) m; větve jsou (3–)4(–8)žebré, v uzlinách poněkud zaškrcované, internodia jsou 5–15 cm dlouhá, žebra jsou rovná nebo mělce chobotnatě zubatá. Listy jsou šupinovité, záhy opadávají, na mladých rostlinách jsou obkopinaté, až 2,5 cm dlouhé, na starších sotva 0,5 cm dlouhé; při jejich bázi se tvoří páry drobných, tupě trojúhelníkovitých ostnů. Květy tvoří cyathia sdružená po 1–5 na vrcholcích větví, nektariové žlázky jsou příčně oválné, asi 4,5 mm široké, zlatožluté; okvětí na samičích květech je zřetelné, nepravidelně dřípené do 3 úkrojků až 1 cm dlouhých. Plody jsou zaobleně trojhranné, téměř kulovité, červené tobolky o průměru 1,5–2 cm.
Ohrožení a ochrana: Rostlinu chrání úmluva o obchodu s ohroženými organismy CITES.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 8. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, údolí řeky Ansiya; masiv Abuna Yosef, nedaleko kláštera Geneta Maryam).