EUPHORBIA COOPERI N. E. Br. ex A. Berger – pryšec / mliečnik

Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia cooperi

Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie přes Malawi, Zambii, Zimbabwe, Botswanu a Mosambik až do Svazijska a východních provincií Jihoafrické republiky (na jihu zasahuje až do severní části provincie KwaZulu-Natal).

Ekologie: Roste v křovinaté savaně, na kamenitých a skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách od 200 až do 1500 m. Kvete od září do října.

Euphorbia cooperi

Popis: Sukulentní rostlina křovitého až stromovitého habitu, dosahuje výšky až okolo 6–9(–12) m. Kmen je přímý, šedohnědý, dorůstá průměru okolo 35 cm, větve rostou v přeslenech po 4–9, jsou až 2,5 m dlouhé, nahoru zahnuté, dužnaté, se (3–)4–6(–8) křídlatými žebry, ta jsou v nepravidelných intervalech zaškrcovaná do 10–50 cm dlouhých článků, které tvarem poněkud připomínají plod hrušně, po okraji jsou zubaté, trny vyrůstají v párech, jsou 3–10 mm dlouhé. Listy jsou jen drobné, záhy opadavé, zhruba 1,5 mm dlouhé. Cyathia tvoří přisedlé vrcholíky na vrcholu větví, cyathia jsou asi 4,5 dlouhá a až 8 mm široká, nektariové žlázky jsou podlouhlé, žluté. Plodem je 3boká tobolka, až 15 mm dlouhá, červená.

Využití: Latex rostliny je silně jedovatý, v rámci rodu je považován dokonce za jeden z nejjedovatějších; nicméně i tak se v Africe používá v tradiční medicíně, slouží i jako jed na ryby. Jako tvarově pozoruhodná rostlina bývá vysazován do zahrad.

Ohrožení a ochrana: Na tento druh pryšce se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: Thomas Cooper (1815–1913), na nějž odkazuje druhové jméno, byl anglickým sběratelem rostlin.

Euphorbia cooperi
Euphorbia cooperi
Euphorbia cooperi
Euphorbia cooperi
Euphorbia cooperi

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).