Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie přes Malawi, Zambii, Zimbabwe, Botswanu a Mosambik až do Svazijska a východních provincií Jihoafrické republiky (na jihu zasahuje až do severní části provincie KwaZulu-Natal).
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, na kamenitých a skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách od 200 až do 1500 m. Kvete od září do října.
Popis: Sukulentní rostlina křovitého až stromovitého habitu, dosahuje výšky až okolo 6–9(–12) m. Kmen je přímý, šedohnědý, dorůstá průměru okolo 35 cm, větve rostou v přeslenech po 4–9, jsou až 2,5 m dlouhé, nahoru zahnuté, dužnaté, se (3–)4–6(–8) křídlatými žebry, ta jsou v nepravidelných intervalech zaškrcovaná do 10–50 cm dlouhých článků, které tvarem poněkud připomínají plod hrušně, po okraji jsou zubaté, trny vyrůstají v párech, jsou 3–10 mm dlouhé. Listy jsou jen drobné, záhy opadavé, zhruba 1,5 mm dlouhé. Cyathia tvoří přisedlé vrcholíky na vrcholu větví, cyathia jsou asi 4,5 dlouhá a až 8 mm široká, nektariové žlázky jsou podlouhlé, žluté. Plodem je 3boká tobolka, až 15 mm dlouhá, červená.
Využití: Latex rostliny je silně jedovatý, v rámci rodu je považován dokonce za jeden z nejjedovatějších; nicméně i tak se v Africe používá v tradiční medicíně, slouží i jako jed na ryby. Jako tvarově pozoruhodná rostlina bývá vysazován do zahrad.
Ohrožení a ochrana: Na tento druh pryšce se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Thomas Cooper (1815–1913), na nějž odkazuje druhové jméno, byl anglickým sběratelem rostlin.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).