EUPHORBIA EMIRNENSIS Baker – pryšec / mliečnik

Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia emirnensis

Rozšíření: Endemit horských skupin na východě Madagaskaru, vyskytuje se ostrůvkovitě v provinciích Antsiranana, Toamasina, Antananarivo, Fianarantsoa a Toliara.

Ekologie: Provází podrost horských lesů a křovin nad horní hranicí lesa, lokality se nacházejí v nadmořské výšce 1000–2500 m.

Euphorbia emirnensis

Popis: Lysá, dosti statná vytrvalá bylina, lodyha je přímá, oblá. Listy jsou střídavé, přisedlé, obkopinaté, asi 2,5 cm dlouhé a 4–5 mm široké, jednožilné, od poloviny k bázi postupně zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je latnaté, volné, asi 30 cm dlouhé, na koncích větviček jsou okolíky s 5 paprsky; listence pod okolíkem jsou kopinaté, listence pod cyathii rostou v párech, jsou téměř okrouhlé, asi 0,6 cm dlouhé, krátce zašpičatělé; nektariové žlázky jsou příčně poloměsíčité, s tenkými růžky. Tobolky jsou kulovité, lysé, asi 3 mm v průměru.

Poznámka: Typické madagaskarské pryšce jsou sukulentní, přesto se na ostrově setkáváme i s pryšcem, který připomíná evropské druhy, a je s nimi skutečně zřejmě blízce příbuzný.

Euphorbia emirnensis
Euphorbia emirnensis
Euphorbia emirnensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).