Syn.: Euphorbia broussonetii Willd. ex Link, Euphorbia obtusifolia Poir., nom. illeg., Euphorbia virgata Desf., nom. illeg., Tirucalia virgata (Haw.) P. V. Heath, Tithymalus obtusifolius Klotzsch et Garcke, Tithymalus virgatus Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů. Na jihu ostrova Tenerife se vyskytuje nominátní varieta, na severu Tenerife, rovněž na ostrovech La Palma, La Gomera a El Hierro lze rozlišit varietu E. l. var. broussonetii.
Ekologie: Roste v sukulentovém buši, v xerofilních křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března do května.
Popis: Keř kulovitého habitu, 40–200(–300) cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou nahloučeny na vrcholu větví, eliptické až úzce podlouhlé, 5–8 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Lichookolíky se skládají z 4–8 paprsků, listeny pod cyathii jsou zelenožluté, ještě před zralostí plodu opadávající, nektariové žlázky jsou žluté, bez rohů. Tobolky jsou světle hnědé až načervenalé, lysé.
Poznámka: Křovité makaronéské pyšce jsou vzájemně blízce příbuzné a jejich morfologická variabilita způsobuje řadu taxonomických těžkostí. Pro představovaný druh používá starší literatura jména Euphorbia obtusifolia nebo E. broussonetii. Teprve v roce 2004 bylo doporučeno používat staré jméno E. lamarckii a někdejší samostatný druh E. broussonetii překlasifikovat jen do kategorie variety. Euphorbia lamarckii má snad nejblíže k druhu E. regis-jubae.
Fotografováno dne 28. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pohoří Teno, Cruz de Gilda).