EUPHORBIA SERPENS Kunth – pryšec plazivý / mliečnik

Syn.: Anisophyllum emarginatum Klotzsch et Garcke, Anisophyllum serpens (Kunth) Klotzsch et Garcke, Chamaesyce emarginata (Klotzsch et Garcke) Croizat, Chamaesyce serpens (Kunth) Small, Euphorbia emarginata (Klotzsch et Garcke) Boiss., Euphorbia flexicaulis Scheele, Euphorbia herniarioides Nutt., Euphorbia inflexa Urb. et Ekman, Euphorbia radicans Moric. ex Klotzsch et Garcke
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia serpens

Rozšíření: Americký areál pryšce plazivého je velmi rozsáhlý, jedná se zde o jednoho z nejrozšířenějších zástupců tohoto rodu – táhne se od prérijních oblastí USA přes Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po severní Argentinu. Byl zavlečen také na východní polokouli, vyskytuje se v řadě oblastí Afriky, jižní části Eurasie i východní Austrálie. Byl zaznamenán rovněž v Česku, objevuje se především ve středních Čechách, a to údajně nejčastěji v blízkosti obchodních areálů se zahradnickými potřebami.

Ekologie: Roste na písčitých i jiných vysychavých půdách, na písečných dunách, v prérii a v suché křovinaté vegetaci, v dubinách i v pobřežních lesích, také na stanovištích narušovaných lidskou činností. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Euphorbia serpens

Popis: Jednoletá bylina poduškovitého habitu s lodyhou poléhavou, 15–50 cm dlouhou, v uzlinách kořenující, lysou. Listy jsou krátce řapíkaté, vstřícné, vejčité až skoro okrouhlé, 2–7(–9) mm dlouhé a 2–6 mm široké, na bázi asymetrické, zaokrouhlené nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, lysé, bez červených skvrn; palisty jsou srostlé, blanité, bílé nebo narůžovělé, až 1,2 mm dlouhé, lysé, opadavé. Cyathia vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, jejich stopky jsou 1–2,5 mm dlouhé, žlázky jsou 4, podlouhlé, přívěsky jsou bílé až růžové. Plodem je vejcovitá až kulovitá tobolka, až 1,4 mm dlouhá, lysá.

Euphorbia serpens
Euphorbia serpens
Euphorbia serpens

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 9. 2023 (Kypr, Larnaka).