Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Endemit malého území na východě Arabského poloostrova, vyskytuje se pouze v Ománu v governorátu Dhofar.
Ekologie: Stanovištěm jsou vádí a kamenité svahy, spíše se severní orientací. Provází nezapojené porosty keříčků s dominantní Euphorbia balsamifera subsp. adenensis, rozvolněné křivolesy s akáciemi a druhy rodu Commiphora nebo porosty s dračincem Dracaena serrulata. Vystupuje až do nadmořské výšky 1000 m.
Popis: Opadavá vytrvalá sukulentní rostlina, tvoří polokulovité keříky vysoké až 50 cm; větvičky jsou válcovité, dužnaté, 5–10 mm v průměru, výrazně článkované a s jizvami po opadaných listech; z vegetativních částí intenzivně mléčí. Listy jsou střídavé, kopinaté, asi 5 mm dlouhé a 2 mm široké; palisty mají podobu žlázek. Cyathia na koncích větví bývají po jednom nebo po několika, dorůstají asi 4 mm v průměru, bývají červenavá; listeny jsou vejčité, jen 3 mm dlouhé, opadavé; žlázek je 5, příčně eliptických, červených. Tobolky jsou téměř kulovité, zaobleně trojhranné, asi 7 mm v průměru; semena jsou kuželovitá, červenohnědá, jemně svraskalá.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ománu (2015) je hodnocen jako blízký ohrožení (NT). Druh sice není bezprostředně ohrožen, ale jeho populace jsou nepočetné a roste tlak vedoucí k poškozování biotopu (výstavba komunikací, nadměrná pastva).
Fotografovali Petr Procházka, dne 24. 9. 2014, a Vít Grulich, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, mezi Mughsayl a Aydarawt).