Syn.: Anisophyllum prostratum (Aiton) Haw., Aplarina prostrata (Aiton) Raf., Chamaesyce prostrata (Aiton) Small, Tithymalus prostratus (Aiton) Samp.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Primární areál zaujímá tropickou a subtropickou Ameriku (od jihu a prérijních oblastí USA přes východní a střední Brazílii až po severní Argentinu) a ostrov Ascension v Atlantiku. Sekundárně je znám nejen ze Severní Ameriky (např. z Kalifornie a větší části oblasti východně od Mississippi), nýbrž i z Austrálie a Oceánie (Austrálie, Papuy-Nové Guiney, Mikronésie a Polynésie), Asie (Japonska, čínského Tchaj-wanu a jižní Číny), jihovýchodní Afriky včetně Madagaskaru a Evropy: Řecka, Itálie a Sicílie, Španělska, Portugalska a v posledních letech i z Belgie, Nizozemska, Německa, Rakouska a Česka.
Ekologie: Vyhledává suchý, spíše osluněný substrát s minimální konkurencí jiných druhů, tedy písčité a štěrkovité půdy či dlažební spáry. Ve středoevropských podmínkách jsou to chodníky (v intravilánech obcí, zahrad, hřbitovů) a železniční svršky. Ve své domovině stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. U nás kvete od července do září (–října) podle teplot, ovšem v tropech po celý rok, dle srážek.
Popis: Byliny jednoleté, chlupaté, zelené nebo červené; lodyhy poléhavé, až 200 mm dlouhé, od báze větvené, rovnoměrně vstřícně olistěné až 10 mm dlouhými oválnými neskvrnitými, z líce olysalými a jemně zubatými listy; 2 mm cyathia ve svazečcích po celé délce lodyh; žlázky v květenství okrouhlé; tobolky na hranách dlouze odstále chlupaté, na ploše mezi hranami lysé; ostře hranatá semena s 5–8 hlubokými příčnými nepravidelnými brázdami.
Záměny: Všechny pryšce z podrodu Chamaesyce si jsou habitem podobny. Mimo E. prostrata jsou u nás zavlečené zaznamenávány E. humifusa, E. maculata a E. chamaesyce – od nichž se liší především ochlupením tobolek (na hranách dlouze chlupaté, na ploše lysé). Rovněž skulptura osemení je pro jednotlivé druhy unikátní.
Využití: Pro svůj obsah flavonoidů (apigenin, luteolin a quercetin) a tříslovin hydrolyzujících se na kyselinu ellagovou či gallovou je vyhledáván v léčbě anorektálního a tlustého střeva, zvláště pak hemoroidů.
Fotografováno dne 20. 10. 2013 (Česko, Ostrava – Mariánské Hory).