Syn.: Trasus pallescens (L.) Gray
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité

Carex pallescens
Rozšíření: Eurasijsko-severoamerický druh. Vyskytuje se skoro v celé Evropě včetně Britských ostrovů, chybí na jihu Pyrenejského a Apeninského poloostrova, přesahuje odtud i do západní Sibiře, objevuje se rovněž na východě Severní Ameriky. U nás roste roztroušeně po celém území od nížin do hor.
Ekologie: Roste nejčastěji na mírně vlhkých půdách v travnatých společenstvech luk, lesních lemů, při okrajích rašelinných luk nebo ve smilkových trávnících. Setkáme se s ní také v rozvolněných doubravách na písčitých půdách. Kvete od května do července.
Carex pallescens
Popis: Trsnatá až 50 cm vysoká ostřice, svěže zeleně až žlutozeleně zbarvená. Lodyha je pevná, trojhranná, listy do 5 mm široké. Pochvy listů i okraje listů jsou řídce chlupaté. Květenství je složeno z 1 samčího vrcholového klásku a nějčastěji ze 2–3 samičích klásků, krátce stopkatých, někdy nicích. Podpůrný listech květenství je u báze nápadně zvlněný. Mošničky jsou úzce vejcovité, asi 3 mm dllouhé, téměř bez zobánku se 3 bliznami, mají světlou zelenožlutou barvu.
Carex pallescensCarex pallescensCarex pallescensCarex pallescens

Fotografováno dne 25. 6. 2010 (PR Přemyslovské sedlo) a 31. 7. 2010 (Slavkovský les).