Syn.: Carex filiformis aut. non L.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Carex tomentosa

Carex tomentosa/>

Rozšíření: Submediteránní, kontinentální, eurasijské. V ČR má těžiště výskytu v severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě, jinde se vyskytuje vzácně.
Ekologie: Vyskytuje se hojně na travnatých svazích, mezích, opuštěných loukách a ve světlých lesích, ale i na mokřadech a vlhkých slatinných loukách. Půdy vyhledává vlhké, ale v létě vysychavé, zásadité až neutrální, často vápenaté, humózní, písčito-hlinité, někdy i zasolené.
Popis: Různoklasá, trojblizná, výběžkatá ostřice s tuhými šedými lodyhami a šedozelenými až sivě zelenými narubu jemně chlupatými (pozorujte lupou), pilovitými, 2–4 mm širokými listy. Samčí květenství nemívá mnoho květů, proto se vyvine relativně málo kulovitých hustě bělavě plstnatých mošniček bez zobánku. Klásky jsou vzpřímené na krátké stopce. Kvete od dubna do května. Nachové až červenohnědé pochvy dolních listů jsou zkrácené, bezčepelné.
Záměny: Dolní listen nemá na bázi tmavou skvrnu typickou pro C. flaca, která má mj. klásky na dlouhých chabých stopkách a více mošniček. Vzácný rašelinný druh ostřice plstnatoplodá (C. lasiocarpa) se liší dvojzubým zobánkem (delším než 0,5 mm) a dlouhými tenkými svinutými listy.
Carex tomentosaCarex tomentosa
Fotografováno dne 24. 5. 2005 (jižní Morava, NPP Malhotky) a 3. 5. 2008 (Kamenný vrch u Kurdějova).