Syn.: Carex compacta Lam., Edritria vulpina (L.) Raf., Vignea vulpina (L.) Rchb. – tuřice liščí
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě s výjimkou severních oblastí, zasahuje izolovaně na sever Afriky. Na východě Evropy přesahuje kompaktně do západní Asie, izolovaně se objevuje ještě ve Střední Asii. V ČR se vyskytuje roztroušeně po celém území, především v nížinách, nejvýše do středních poloh. Na Slovensku je výskyt soustředěn taktéž do nižších poloh.
Ekologie: Ostřice liščí roste na vlhkých místech jako jsou širší litorály rybníků, okraje vlhkých listnatých lesů, na přeplavovaných loukách a loukách s dočasně zadrženou vodou. Roste často na místech s hutnou půdou. Kvete od května do června.
Popis: Trsnatá stejnoklasá ostřice světle zelené barvy dorůstající výšky až 80–100 cm. Lodyha je na průřezu tvaru promáčklého trojúhelníku s ostrými rohy, na hranách drsné. Lodyhy vyrůstají v tmavě zbarvených rozpadajících se pochev. Listy nasedají ve spodní části lodyhy, listová pochva je bílá až průsvitná, jazýček je krátký, tupě špičatý. Listy jsou na okraji drsné, žlábkovité, dorůstající délky až 80 cm. Květenství tvaru klasu, někdy s výrazným listenem. Spodní květy klasu jsou samičí, horní květy samčí. Mošničky jsou jednostranně vypouklé, na hřbetě žilnaté, po dozrání rychle vypadávají.
Záměny: Ostřici liščí je velmi podobná ostřice Otrubova (Carex otrubae), která má listový jazýček delší a špičatější.
Fotografováno dne 18. 6. 2009 (Česko, v okolí Královského Poříčí).