Syn.: Carex intermedia Gooden., Vignea disticha (Huds.) Peterm.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Roste v západní, ve střední a v severní Evropě, na úplném severu ale chybí. V jižní Evropě se vyskytuje ojediněle, směrem na východ je nahrazována příbuznou C. lithophila, která zasahuje až k pobřeží Tichého oceánu. Byla zavlečena do Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje roztroušeně od nížin po pahorkatiny.
Ekologie: Roste na vlhkých a slatinných loukách, na březích rybníků. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–70 cm s plazivými oddenky silnými 3,5–5 mm, ze kterých vyrůstají plodné nebo sterilní výhony. Sterilní výhony jsou až k vrcholu olistěné, téměř zdéli fertilních. Listy jsou zelené, asi 5–6 mm široké. Jednotlivé klásky jsou si podobné, ale funkčně odlišené: 2–5 nejspodnějších klásků je čistě samičích, další klásky jsou samčí a celý lichoklas je zakončen opět kláskem samičím. Samičí květy mají obvykle dvě čnělky, plevy jsou červenohnědé se světlejším kýlem a bělavým okrajem. Mošničky jsou slabě křídlaté. Patří k dobře rozpoznatelným druhům.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je ostřice dvouřadá zařazena v Česku k vzácnějším druhů, které vyžadují další pozornost (C4a), na Slovensku je druhem ohroženým potenciálně (NT).
Fotografováno dne 15. 5. 2008 (Česko, Praha, PP Hrnčířské louky).