CAREX INDICA L. – ostřice / ostrica

Syn.: Carex bengalensis Thwaites, Carex dietrichiae Boeckeler, Carex fissilis Boott, Carex fuirenioides Gaudich., Carex indica F. Muell. ex Benth., nom. illeg., Carex longiaristata Boott ex Kurz, nom. inval., Carex milnei Boott ex C. B. Clarke, Carex moritzii Steud.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex indica

Rozšíření: Druh s velkým areálem v jižní Asii, zasahuje až do Oceánie a na severovýchod Austrálie. Areál se táhne od Srí Lanky přes kontinentální Indii, Bangladéš, Barmu, Laos do Vietnamu, zasahuje i do jižní Číny, dále na jih roste v Thajsku, Kambodži, Malajsii, na Filipínách, na řadě ostrovů Indonésie, dále na Nové Guinei, Šalamounových ostrovech, Karolínách, Fidži a na Nové Kaledonii. V Austrálii se vyskytuje v Queenslandu.

Ekologie: Stanovištěm jsou tropické lesy, roste v nich zejména na vlhčích místech na svazích nebo kolem vodních toků.

Carex indica

Popis: Trsnatá bylina s dřevnatým oddenkem; lodyhy jsou 40–100 cm vysoké, trojhranné, hladké. Listy jsou čárkovité, ploché, nejdelší bývají delší než lodyha, 6–8 mm široké, drsné; dolní pochvy jsou tmavohnědé, roztřepené. Květenství je lata 20–30 cm dlouhá, s 5–6 větvičkami, které mají charakter hroznů; klásky jsou 6–10 mm dlouhé, oboupohlavné, na bázi se zřetelným kladoprofylem, nahoře se samčími, dole s 2–8 samičími květy; samčí plevy jsou kopinaté, 5–7 mm dlouhé, světle hnědé, s osinkou 22–3 mm dlouhou; samičí plevy jsou obvykle vejčité, 2–3 mm dlouhé, světle žlutohnědé nebo až bělavé, s osinou asi 3 mm dlouhou; mošničky jsou rozestálé, v obrysu vejčité, asi 3,5 mm dlouhé, trojhranné, žilkované, řídce chlupaté, se zobánkem o něco kratším než tělo mošničky; blizny jsou 3.

Poznámka: V rámci rodu patří do podrodu Vigneastra, jehož součástí je asi 100 druhů rozšířených převážně v jihovýchodní Asii a přesahujících do okolních území. Tyto druhy jsou povětšinou stejnoklasé podobně jako naše druhy z podrodu Vignea, ale mají odlišně stavěný kladoprofyl a gyneceum srůstá ze 3 plodolistů. Zejména uspořádání kladoprofylu vede k hypotéze, že jde o vývojově velmi primitivní typy.

Carex indica
Carex indica
Carex indica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).