CAREX DIGITATA var. PALLENS Fristedt – ostřice prstnatá bledoplevá / ostrica

Syn.: Carex digitata f. eurycarpa Domin, Carex digitata subsp. pallens (Fristedt) Tzvelev, Carex digitata f. pallens (Fristedt) Kük., Carex pallens (Fristedt) Harmaja, nom. illeg., Carex pallidula Harmaja
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex digitata var. pallens

Rozšíření: Tento taxon je dosud znám z Evropy. Popsán byl ze Skandinávie, kde roste v Norsku, Švédsku i Finsku, dále se vyskytuje v okolí Petrohradu v Rusku. Ve střední Evropě byl zjištěn v Polsku, Česku, na Slovensku, v Rakousku, Švýcarsku a Slovinsku, dále na Balkáně v Černé Hoře, Albánii, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku a na severu Řecka. Rozšíření je ale nedokonale známo.
V Česku se vyskytuje na řadě lokalit v západní polovině Čech od Českého středohoří a Českolipska až do okolí Českého Krumlova. Z Moravy existují jen čtyři prokázané výskyty u Třebíče, Nedvědic, u Brodku u Prostějova a Hranic na Moravě. Na Slovensku byl tento taxon zatím doložen z Malé Fatry, Nízkých Tater, středního Pohornádí a ze Spišské kotliny.

Ekologie: Provází smíšené listnaté lesy a bory, velmi často na vápencích, vápnitých slínovcích nebo hadcích, v horách a řidčeji i v nižších polohách i v suchých trávnících. Vystupuje až do nadmořské výšky 1550 m.

Carex digitata var. pallens

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s vertikálním oddenkem, pokrytým tmavě červenohnědými pochvami odumřelých listů; lodyhy vyrůstají z úžlabí listů a jsou víceméně přímé, (10–)15–29(–35) cm vysoké. Listy jsou čárkovité, 10–30(–35) cm dlouhé, zelené až tmavozelené, s červenohnědými pochvami; nejdolejší listy jsou bezčepelné. Květenství tvoří jeden vrcholový samčí klásek asi 1 cm dlouhý a 2–3 obvykle sblížené klásky samičí dlouhé 1–2 cm, řídké, s 5–10 květy; plevy samičích klásků jsou obvejčité, v okolí středního žebra zelené, blíže k okraji s bělavou ploškou a hnědou zónou, podél celého okraje bělavě suchomázdřitě lemované; listen pod dolním samičím kláskem pochvatý, světle zelený, s kratičkou čepelí. Mošničky jsou široce hruškovité, 2,9–3,6 mm dlouhé, roztroušeně pýřité, na vrcholu zaokrouhlené a s nasazeným krátkým, široce kuželovitým zobánkem.

Záměny: Velmi podobná ostřice prstnatá (Carex digitata) se liší poněkud většími mošničkami, které jsou 3,4–4,5 mm dlouhé, poněkud užší a s delším zobánkem, má povětšinou červenohnědou pochvu nejvyššího lodyžního listu i listenu pod nejnižším kláskem v květenství a tmavší plevy v samičích kláscích, jen pod vrcholem úzce suchomázdřitě lemované.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR (2012) tento typ hodnotí jako vzácnější taxon vyžadující pozornost – nedostatečně prostudovaný (C4b).

Poznámka: Badatelé se dosud na taxonomickém hodnocení těchto rostlin neshodují: někteří je považují za samostatný druh, jiní zaujímají k jejich odlišení od běžných jedinců ostřice prstnaté (Carex digitata) dosti skeptický názor. Občas se objevují přechodné typy, které nelze bezpečně určit, ale zejména podle finských autorů jsou kříženci mezi oběma typy sterilní. Proměnlivosti rostlin je třeba věnovat další pozornost.

Carex digitata var. pallensCarex digitata var. pallens
Carex digitata var. pallens
Carex digitata var. pallens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 5. 2020 (Česko, Čechy, Holubov).