CAREX PUMILA Thunb. – ostřice malá / ostrica

Syn.: Anithista littorea (Labill.) Raf., Carex forbesii C. B. Clarke, Carex fusca Sol. ex Boott, Carex krullii Boeckeler, Carex littorea Labill., Carex nutans subsp. pumila (Thunb.) Boeck., Carex sepulta Phil., Carex urvillei Brongn.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Carex pumila

Rozšíření: Druh pochází z mírných a subtropických oblastí západopacifického pobřeží, do vnitrozemí zasahuje jen vzácně. Na severní polokouli se jeho areál táhne od ruského Přímoří a jižní části Sachalinu přes Japonsko, Korejský poloostrov a pobřeží Číny až po Tchaj-wan, na jižní polokouli od jihovýchodu australského Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až na Tasmánii, objevuje se také na Novém Zélandu a Chathamských ostrovech. Byl zavlečen i na pacifické pobřeží Chile a do USA.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách. Kvete od října do ledna.

Carex pumila

Popis: Vytrvalá bylina s velmi dlouhým oddenkem, volně trsnatá. Lodyha je přímá, 5–20 cm dlouhá, lysá. Listy lodyhu přesahují, jsou až 50 cm dlouhé a 2,5–6 mm široké, pochvy jsou žlutohnědé; jazýček je zaokrouhlený až uťatý. Květenství je 5–10 cm dlouhé, se 4–7 klásky, 1–4 horní jsou samčí, 1–4 cm dlouhé, dolní samičí, 1,5–2 cm dlouhé; plevy jsou špičaté nebo tupé, žlutohnědé až červenohnědé, až 4 mm dlouhé; mošnička je vejcovitá, 4–8 mm dlouhá, lysá, žlutohnědá, někdy i červeně naběhlá, zobánek je asi 1 mm dlouhý.

Poznámka: Téměř celosvětově rozšířený a velmi početný rod Carex je v Austrálii zastoupen zhruba 80 původními a naturalizovanými druhy.

Carex pumila
Carex pumila
Carex pumila

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).