Německý Frankfurt nad Mohanem navštěvuje mnoho Čechů, zdejší veletrhy totiž patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu na světě. Podávají si tu ruce obchodníci, průmyslníci, bankéři ze všech koutů planety, ale jen málokdo z nich ví o místní botanické zahradě. Trochu se schovává ve stínu zdejších mrakodrapů.
Frankfurt
Pokud tedy navštívíte Frankfurt nad Mohanem v kteroukoli roční dobu, určitě vás nezklame jeho botanická zahrada s tropickými skleníky. Na ploše dvaceti hektarů zde na jaře kvetou krokusy, tulipány, narcisy a hyacinty, v květnu a červnu rhododendrony a v létě růže. Na podzim zdobí zahradu například červené plody čínského dřišťálu Berberis wilsoniae, růžové květy Viburnum ×bodnatense, žlutě kvetoucí keř Mahonia ×media nebo fialové plody keře Callicarpa japonica.
Frankfurt
Palmový skleník (Palmenhaus) byl postaven v roce 1869 v místě jablečného sadu rodičů zdejšího slavného rodáka Johanna Wolfganga Goetheho, tedy rok po založení vlastní zahrady. Naleznete v něm mnoho druhů palem a subtropických rostlin. Tento skleník slouží zčásti i jako galerie a palmová část je patrně více k rekreaci, neboť zde není příliš cedulek se jmény rostlin. Ale vodopád, zlaté ryby a skoky přes jezírko vám pobyt určitě zpříjemní.
Frankfurt
Od palmového skleníku můžete venku pokračovat kolem vodní nádrže dále do zahrady. Žije zde spousta vodních ptáků (např. slípky zelenonohé). Na druhém břehu uvidíte podivnou jeskyni, na niž se nachází pěkně upravená a cedulkami popsaná skalka. Do jeskyně se smí vstoupit a je z ní výhled zpět na vodní plochu.
Frankfurt
Vzadu v odlehlé části areálu můžete spatřit vzácné květy v zahradnickém skleníku zvaném Blütenhaus. Na podzim byl tento skleník plný pestrobarevných orchidejí a v předsálí vánočních hvězd. Pro vysokou vzdušnou vlhkost nelze ale tuto krásu dobře vyfotit. Nedaleko se nachází také chytře vyřešená místa pro stínomilné druhy v podobě kulatých zděných přístřešků s pergolami porostlými popínavými rostlinami a skleníky horských rostlin, které se pozorují jen zvenčí.
Frankfurt
Nakonec zbývá zmínit tropikárium, které je rozlohou 5000 m2 největší částí palmové zahrady. Ve skleníku můžete spatřit orchideje, bromélie, kapradiny, kaktusy, palmy i sukulenty. Rostliny jsou uspořádány podle jejich přirozených stanovišť (tropický deštný les, mangrove, tropický horský les, savana aj.) do různě vytápěných skleníků. Popisky u rostlin nechybí a posezení je zde také příjemné.
Frankfurt
Celý areál zahrad je protkán malou železnicí pro vyhlídkové jízdy. Pro zábavu je zde hned několik dětských hřišť, divadlo, minigolf a v létě soustava kašen. Nebude problém strávit zde s rodinou celý den.
Frankfurt
Od listopadu do ledna je zahrada otevřena od 9:00 do 16:00, v sezóně až do 18:00. Odejít ale můžete vždy ještě postranním východem dvě hodiny po zavírací době. Pro dospělé je vstupné 5 a pro děti a studenty pouhá 2 eura.
Frankfurt
Fotografováno dne 27. 11. 2008.