Zahrada byla založena v roce 1991, rozkládá se na ploše 15 hektarů. Patří Università degli Studi della Tuscia. Kromě sbírky živých rostlin spravuje také herbáře (Museo Erbario della Tuscia) a semennou banku (Banca del Germoplasma della Tuscia).
Orto Botanico della Tuscia
Zahrada se nachází nedaleko letiště u města Viterbo, na nízkém travertinovém kopci. Klima je typické pro italské Středomoří s teplotními extrémy -10 °C a 40 °C. Orto Botanico della Tuscia se specializuje jednak na domácí flóru, ale i na rostliny exotické. Zahrada je vzorně udržovaná a návštěvnicky atraktivní.
Asi nejzajímavější expozicí domácí flóry je polodivoká expozice středomořských orchidejí, můžeme si ale prohlédnout i kaskádu rybníčků, druhy lesního podrostu, mořského pobřeží a samozřejmě i macchii.
Orto Botanico della Tuscia
Návštěvnicky nejvděčnější je atraktivní expozice pouště – z větší části věnovaná Severní Americe. Najdeme zde řadu druhů kaktusů, především opuncií, juk a agáve.
Orto Botanico della Tuscia
Pěkná je také klasicky řešená růžová zahrada a zahrada užitkových rostlin. V zahradě je několik menších skleníků věnovaných tropickým rostlinám (především orchidejím), sukulentům a kapradinám (s méně často pěstovaným druhem Microlepia platyphylla).
Orto Botanico della Tuscia
Pěkné je spíše klasicky řešené rozárium s řadou popínavých růží v tunelovitém loubí. Hlavní cesty jsou roubené volnou skalkou. V zahradě je také klasická expozice užitkových, především léčivých rostlin.
Orto Botanico della Tuscia
Za zmínku stojí také expozice palem, nazývaná expozicí savany. Nalezneme zde vzrostlé exempláře Brahea armata, Chamaerops humilis, Phoenix canariensis, Phoenix dactilifera, Trachycarpus fortunei a Washingtonia filifera.
Z dřevin jsou zastoupené především běžněji pěstované druhy – Acer saccharum, Albizia julibrissin, Araucaria araucana, Castanea sativa, Ceratonia siliqua, Cercis siliquastrum, Cycas revoluta, Fremontodendron californicum, Ginkgo biloba, Gleditsia triacanthos, Juglans nigra, Laburnum anagyroides, Liriodendron tulipifera, Malus floribunda, Melia azedarach, Morus sp., Poncirus trifoliata, Quercus suber, Sequoia sempervirens, Sequoiadendron giganteum a Sophora japonica.
Návštěva botanické zahrady Tuscia určitě nezklame a může zajímavě zpestřit váš pobyt v Itálii.
Orto Botanico della Tuscia
Fotografie byly pořízeny dne 8. 6. 2009, během expedice Botanické zahrady hl. m. Prahy.