K povinným zastávkám při návštěvě jarního Nizozemska bezesporu patří i návštěva květinových zahrad Keukenhof, které leží asi na půli cestě mezi Amsterdamem a Rotterdamem. V exponovaném období sem přijíždějí desítky autobusů a místy na chodníčcích ani na promenádách takřka není k hnutí.
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Rozsáhlý areál vznikl již ve středověku jako zámecká zahrada, v 19. století zde začali „úřadovat“ zahradní architekti, ale až v roce 1950 se poprvé otevřel pro veřejnost. Dnes zabírá plochu 32 ha a specializuje se především na cibuloviny, jichž se zde během sezóny „vystřídá“ skoro 10 miliónů!
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Symbolem Nizozemska jsou tulipány – a těch zde najde návštěvník bezpočet. Lány tulipánů míjí už při cestě k zahradám, ať už přijíždí z kterékoli strany. Co ovšem spatří v areálu, je hra barev i tvarů, všechno umně sesazeno do estetických skupin. I botanika, který je zvyklý na diverzitu plané přírody, zaujme skutečnost, že uplynulo teprve pár století od doby, kdy Charles L´Ecluse (Carolus Clusius) sem tulipány přivezl. Za tu dobu pěstitelé a šlechtitelé z genetické podstaty tulipánů vydobyli tolik tvarových a barevných kombinací, že až oči přecházejí.
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Záhony ve volném prostoru i pod stromy se na jaře promění ve vlny barevné fantazie. Kromě tulipánů (Tulipa) jsou zde k vidění rozmanité narcisy (Narcissus), modřence (Muscari), řebčíky (Fritillaria) a další rostliny. V areálu bylo postupně vybudováno i několik výstavních pavilonů, které umožňují představovat i choulostivější rostliny, kterým by zdejší klima až tak úplně nevyhovovalo.
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Vzrostlé stromy, jezírka, fontánky a uměle vybudované zurčící potůčky tvoří „zázemí“ krajinářských výsadeb. V jihovýchodní části areálu je malá, pravidelně uspořádaná „barokní“ zahrádka, jíž vévodí Clusiova busta a v níž je zajímavá expozice historických kultivarů cibulovin. Nedaleko od ní jsou naopak výsadby planých druhů tulipánů (tzv. botanických), kde najdeme např. Tulipa montana a Tulipa linifolia. Rostliny v zahradě jsou povětšinou pečlivě označeny, což přispívá k tomu, že se sem nemusí přicházet pouze za zážitkem estetickým.
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Keukenhof - Nizozemsko, Lisse
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 4. 2011.